Mest populära
Iphone 4S sämst i köldtest – Galaxy SII oväntat bra
Planerar du en resa upp till fjällen – tänk på vad du har för mobil.
I ett finskt test av tretton telefoner framgår det att Apples senaste är den som sämst klarar minusgrader.
När temperaturen ligger på nollan är allt frid och fröjd. Men redan vid en sänkning ner till fem minusgrader börjar Iphone 4S och Nokia N9 att hacka. Simkortsfel och batteriförvirring uppstår – och vid minus tio dör den senaste i Applearsenalen helt. Detta framgår av ett köldtest som det finländska magasinet Micro PC genomfört.
Modeller med lcd är köldkänsliga
Temperatur-uthållighetstestet genomfördes i Finlands tekniska forskningscenters väderrum. Man testade funktionerna hos 13 telefoner, både smartphones samt vanliga mobiltelefoner och undersökte hur de presterade vid olika vintertemperaturer. Testet inleddes vid nollan och sänktes sedan stegvis nedåt. Iphone 4S gav upp redan efter två sänkningar (-10 grader) och vid den temperaturen började alla modeller med lcd-skärmar att krångla. Väl värt att notera är att Apple är medvetna om problemet och har specifikt skrivit att skador till följd av låg temperatur inte täcks av garanti.
De telefoner som klarade arktisk kyla och som var de mest köldtåliga modellerna var båda av Nokiaursprung (E65 och C1-01) och de kastade in handduken först vid -40 grader. Bland smartphones utmärkte sig Samsung Galaxy SII som klarade minus 35.
Klarar kyla sämst – slutar fungera vid
Iphone 4S (-10)
Nokia C6-01 (-15)
Iphone 4 (-20)
Nokia C5-03 (-20)
Nokia E7 (-20)
Nokia N8 (-20)
Nokia N9 (-20)
HTC Evo 3d (-20)
Tål kyla bäst – slutar fungera vid:
Nokia C1-01 (-40)
Nokia E65 (-40)
Nokia C2-02 (-35)
Samsung Galaxy S II (-35)
Samsung Xcover (-35)
| Pekskärm | ja |
| Skärmstorlek | 4.30 |
| Operativsystem | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Pekskärm | ja |
| Skärmstorlek | 3.90 |
| Operativsystem | MeeGo 1.2 Harmattan |
| Pekskärm | ja |
| Skärmstorlek | 3.50 |
| Operativsystem | Apple iOS 5 |
Vem låter sin telefon ligga ute i kylan och sedan väntar på att den blir nedkyld till minst -10 grader för att sedan ringa på den? Det är bra att det testas men för de flesta har det ingen större praktiskt betydelse. De flesta (det finnns alltid undantag på det här forumet) står knappast och pratar tillräckligt länge ute i kylan för att telefonen skall bli nedkyld till -10 grader eller mer. Får intrycket att både de som har Iphone och Android-lurar verkar helnöjda (har själv haft både Iphone 4S och Samsung SII och betraktar som som likvärdiga). Kan inte riktigt förstå varför man sänker sig till en 3-årings nivå och bråkar om vem som är bäst. Kan någon förklara?
Med tanke på att Lumia har nöjdaste ägarna så skulle jag gärna vilja veta hur det gick för den.
På prisjakt leder den i omdömes poäng 9,2 mot S2 9,1 och 4S 8,2.
Med tanke på all windows förakt tycker jag den verkar riktigt bra och leder den viktigaste bedömningen som finns,Helt oköpt av sina egna ägare.
Jag har haft iphone 4 och nu kör jag med galaxy s2.. jätte nöjd med galaxy s2..
med ( ifiant ) iphone kan man inte skicka bilder eller musik via bluetooth till andra mobiler bara iphone till iphone mhm dålig apple
man är låst till itunes, är man hos en kompis så går det inte att ansluta mobilen hos han, så fort man tappar mobilen så något ska gå sönder ( inte billig och laga )
och nu ifiant klarar inte svensk väder ;)
Inte att rekommendera när man bor uppe i Norrland just haft -25gr i 2 veckor i sträck. Man får ju gå med den mellan skinkorna så den inte slutar o fungera. Bara skräp aldrig mer.
Men ärligt talat, denna jävla skit sidan gör inget annat än att gnäller på Apple produkter, varför är det så? Jo för att dom är störst i just Sverige. Sen detta med minus grader, men vem helvete lägger sin mobil i snön eller liknande, har du din mobil på dig uppe i fjällen så klarar den sig fint, jag är uppe i Sälen 1 gång om året (upp till minus 20) den har aldrig krånglat för mig. Och du som glömde din Iphone i bilen får nog fan skylla dig själv. Skippa erat whine på Apple nu snälla. Sen har säkert Galaxy och andra plast mobiler bättre innanför skalet, men Iphone är så enkel att använda och för oss som har en mobil för att sms ringa kolla online osv är Iphone super bra!
Ärligt talat hur lätt är det inte att glömma sin telefon i bilen, garaget eller någon annan stans där det är kallt som straff så går skiten sönder och så gäller inte garantin.
Jag har inget över sig mot Apple produkter, har inget för dem i heller dock så tycker jag det är löjligt att du försvarar att de inte tål kyla...
Något jag reagerar på är att du valde iPhone för att den är så enkel att bara "ringa, smsa och surfa" med. Världen är skev när den "enklaste" telefonen är den dyraste... Vågar påstå att du kan hitta en lämplig Android-lur för 1500 som klarar precis dina behov. Att Android-lurar är svårare att hantera är för övrigt trams - folk som påstår det har sannolikt inte hållit i en, och har definitivt inte höga tankar om sin egen intelligens.
Arbetar professionellt med IT sedan 25 år och har haft mycket med Apples produkter att göra. ALDRIG att jag skulle betala en enda krona för någon av deras sk*tprodukter!!!
Har själv en Galaxy SII och den funkar klockrent - alltid.
- 16/05 11:24De populäraste mobilerna – just nu
- 16/05 05:02Supertunn bärbar från Lenovo
- 15/05 21:59Ny Omnia-telefon från Samsung
- 15/05 21:35Ny Macbook Pro får retinaskärm?
- 15/05 16:13Optimus True HD LTE – i Sverige
- 15/05 12:56Motorola släpper två nya Xoom
- 15/05 11:25Helsvarta Marshall-lurar
- 15/05 05:09Surfplattor med Windows 8 i novemb...
- 14/05 14:44Svårt att hitta parkering i Stockh...
- 14/05 14:23Prylar som är bra för hälsan
- 31/01 12:06”Det är en helt otrolig lur”
- 01/02 18:58Här är mobilen som alla vill ha
- 31/08 15:57Ipad-klippet var en planka
- 14/03 12:43Bilderna som ”avslöjar” nya Iphone
- 04/02 15:387-åring försökte köpa jetplan på E...
- 14/11 10:23”Iphone 5 stoppades – i sista stun...
- 30/12 15:07Hackerns hämnd på datortjuven
- 07/01 11:15Så blir Sony Ericssons nya supermo...
- 17/01 15:16Pojken bakom världens populäraste...
- 24/01 11:06En succé – innan den släppts
- Glasklar seger – bästa putset gör rent hus
- Gör slag i saken – välj rätt borrmaskin
- Guide: Så får du internet på resan
- Hjälp miljön på traven – kompostera mera!
- De bästa småskärmarna
- Test: Musikfantast eller slölyssnare?
- Test: 8 lurar som funkar på löprundan
- Test: Fotoskrivare - från budget till lyx
- Test: Högtryck i trädgården – Vårstäda med vattenkraft
- Test: Mest platt-tv för pengarna



















