Mest populära
Roboten du styr med telefonen
Har du tio miljoner kronor över?
Skaffa en jätterobot – som du styr med din Iphone.
Glöm filmer som Terminator och Transformers. Nu finns robotarna – på riktigt. Japanska företaget Suidobashi Heavy Industries har byggt Kuratas, en fyra meter hög robot som är tänkt att massproduceras till allmänheten. Kuratas presenterades förra veckan i samband med en japansk teknikmässa och rönte stor uppmärksamhet. Roboten är väger 4,5 ton och har både huvud, armar och ben.
Styr roboten inifrån
Användaren styr Kuratas genom att sitta inne i dess bröst, med en joystick – eller via en Iphone-app. Roboten som visades upp är grå, men tillverkarna erbjuder den i flera färger. Enligt brittiska tekniksajten Wierd.co.uk är Kuratas utrustad med tre typer av ”vapen” – vattenpistol, fyrverkerier och en Soft Air gun-kulspruta. Den drivs med diesel och kan ta sig fram på fyra hjul i en fart av tio kilometer i timmen. Priset är satt till motsvarande tio miljoner kronor.
Suidobashi Heavy Industries har byggt Kuratas i samarbete med konstnären Kogoro Kurata och robotforskaren Wataru Yoshizaki.
Så är det med all utveckling om några år så lär den säkert kunna gå. Att massproducera den kostar inte så speciellt mycket då man köper in så pass stora mängder material. Men att man kan köpa den för 10miljoner är lite överpris tycker jag
Men snälla, om den inte kan ta sig fram genom att gå som en riktig robot skulle gjort (som en människa typ) utan bara kan transportera sig på hjul med en hastighet av 10km/h, då är det fan inte värt 10miljoner, snarare 10kr.
Styrs med joystick eller iphone-app.
Låter inte som en robot utan mer som en gigantisk fjärrstyrd modell.
Kan den inte ens vandra omkring helt själv som tex numera billiga robotdammsugare eller robotgräsklippare så är det här totalt meningslöst och borde inte ens få kallas robot, bara för att det ser ut som en.
Omöjligen kan den "massproduceras", men det blir väl något som hamnar i lekrummen hos diverse miljardärer kan jag tänka mig.
Massproduktion med ett styckpris på 10 miljoner kronor? Också undrar världen hur Japan har en rekordhög statsskuld på över 200% av sitt BNP...
- 25/05 22:52Apple I såld för 671 400 dollar
- 25/05 19:31Android 4.3 syns allt mer i loggar...
- 25/05 19:14Google och Microsoft samarbetar om...
- 24/05 22:35HTC Desire 600 på gång
- 24/05 22:32Ny Kinect för Windows nästa år
- 24/05 22:30Nya patentstrider på gång
- 24/05 19:54HTC One med ren Android-installati...
- 24/05 16:13Läckt: Världens tunnaste – Ascend...
- 24/05 09:11Microsoft: Avgift för att låna kom...
- 23/05 22:10Fem miljoner sålda exemplar av HTC...
- 01/10 13:23Apples vd ber om ursäkt för Maps
- 31/01 11:06”Det är en helt otrolig lur”
- 10/09 15:09Nya drömfunktioner till Iphone 5
- 01/02 17:58Här är mobilen som alla vill ha
- 31/08 14:57Ipad-klippet var en planka
- 11/02 10:38Rådet till Iphone-ägare – uppdater...
- 14/03 11:43Bilderna som ”avslöjar” nya Iphone
- 26/09 08:05Flera fel upptäckta i nya Iphone 5
- 14/11 09:23”Iphone 5 stoppades – i sista stun...
- 04/02 14:387-åring försökte köpa jetplan på E...
- Trådlös musik för alla
- Test: 7 hybrid-datorer
- Guide: Så får du ut mest av Apple TV
- Frasiga frukostmackor med rätt rost!
- Smartkamerorna är här
- Test: Bästa elvispen inte billigast
- Klara, färdiga … action!
- TEST: 18 hörlurar till smartphones
- Roboten gör städningen till ett rent nöje!
- TEST: Bästa smart- mobilerna just nu
















