Mest populära
Nyköp stärker Samsungs patentportfölj
Nya patent till Samsung efter nyköp
Samsung stärker sin patentportfölj genom att köpa delar av Cambridge Silicon Radio PLC för nätta 310 miljoner USD. I affären får Samsung 21 patent som berör teknikerna Bluetooth och WiFi, patent som nu ägs av Samsung men som får använda fritt av CSR utan att behöva betala licensavgifter.
Egenskaper Se alla egenskaper
| Pekskärm | ja |
| Skärmstorlek | 4.80 |
| Operativsystem | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Skärmupplösning | 720x1280 |
| 4G LTE | nej |
| Färg | Blå, Brun, Grå, Rosa, Röd, Svart, Vit |
Hur skulle patent för trådlös överföring kunna hjälpa som försvar mot Apple? Apple är inte ens i den branschen, och tvingas därför betala licens för tekniken av Qualcomm. Men å andra sidan så är väl det där att betala för att använda tekniker något som är helt främmande för er Samsung-användare.
Samsung betalar till de företag som har riktiga patent och licenserar ut tekniken. Grundläggande utseende och en generell grundläggande funktion bör aldrig räknas som ett patent, sen kunde ju företaget som du tänker på börja erbjuda licensiering istället för att kräva säljförbud.
Du får gärna säga skillnaden på ett riktigt patent och ett låtsaspatent. Ett patent är ett patent, sen kan man diskutera huruvida dumt patentsystemet är som godkänner dumma patent, men så länge Apple fått sina patent godkända så gäller patentlagarna.
Sen har Apple krävt licensavgifter, men det är något som Samsung inte velat gått med på.
Grundläggande utseende (tex svart kant runt en skärm) och en generell grundläggande funktion (tex klickbara länkar) bör aldrig räknas som ett patent enligt min mening. Dessa saker är inte nya bara för att de appliceras på en ny plattform. Den tekniska lösningen på funktionen kan vara lämplig för patent, men inte funktionen som sådan.
Jag är ytterst tveksam till om apple verkligen krävt licensavgifter, tror att de har en policy att aldrig licensiera sina patent, men det rykte som jag har hört om licensiering handlar om en avgift på ca 5000 per såld enhet och det är ju enbart löjligt.
Precis. Om man vill vara ännu smartare än att erbjuda licensiering så kan man kontakta den andra parten för att erbjuda utbyte av patent. Så agerar företag som faktiskt bryr sig åtminstone minimalt om branschens utveckling och inte bara om de egna vinsterna.
Och patentlagarna måste verkligen ses över. Till och med i USA börjar domare gå ut med att säga att patentlagarna är skeva, när det kommer till fall som t ex de som Apple brukar dra upp, men tyvärr går maskineriet långsamt när det gäller att ändra dem.
Det Apple gör, är ju precis att utnyttja hålen. Så kulle nog många av oss agera, om vi fick uppenbara chanser. De flesta är nog ute efter maximal vinst, men frågan är om det är en vinst (PR-mässigt) att bete sig så som Apple till och från gör. Men det de gör är ju inte fel, om man blint följer stadgorna.
- 21/05 10:04Acer Iconia W3 släpps med Windows...
- 21/05 09:03Jolla släpper telefon med Sailfish...
- 21/05 08:55Nya Xbox snart här – det här ”vet”...
- 20/05 14:36Samsung Galaxy S4 Mega på gång?
- 20/05 10:46Pimpa cykeln inför sommaren
- 20/05 08:13LG:s nya är både böjbar och okross...
- 19/05 18:20Världens minsta grill?
- 19/05 18:07Köper Yahoo bloggportalen Tumblr?
- 19/05 17:15Boboshi släpper Jägarexamen och Jä...
- 19/05 11:15Intel Atom i nya Galaxy Tab 3 10.1
- 01/10 13:23Apples vd ber om ursäkt för Maps
- 31/01 11:06”Det är en helt otrolig lur”
- 10/09 15:09Nya drömfunktioner till Iphone 5
- 01/02 17:58Här är mobilen som alla vill ha
- 31/08 14:57Ipad-klippet var en planka
- 11/02 10:38Rådet till Iphone-ägare – uppdater...
- 14/03 11:43Bilderna som ”avslöjar” nya Iphone
- 26/09 08:05Flera fel upptäckta i nya Iphone 5
- 14/11 09:23”Iphone 5 stoppades – i sista stun...
- 04/02 14:387-åring försökte köpa jetplan på E...
- Trådlös musik för alla
- Test: 7 hybrid-datorer
- Guide: Så får du ut mest av Apple TV
- Frasiga frukostmackor med rätt rost!
- Smartkamerorna är här
- Test: Bästa elvispen inte billigast
- Klara, färdiga … action!
- TEST: 18 hörlurar till smartphones
- Roboten gör städningen till ett rent nöje!
- TEST: Bästa smart- mobilerna just nu















