Annons

Nya Ipad svår att reparera

Nya Ipad är svår att reparera och återvinna

Webbsajten iFixit har plockat ner den nya generationens Ipad i sina beståndsdelar och rapporterar om en extremt svår produkt att arbeta med. På sajtens poängskala får nya Ipad bara två poäng av tio möjliga för hur reparationsvänlig den är.

Tillverkningen har enligt iFixit till stora delar förlitat sig på lim för att montera olika delar, exempelvis skärmen som i det närmaste var omöjligt att plocka av utan att skada något. Detsamma gäller batteriet som visade sig väl fastsatt.
 
Batteriet är svår att ta ur
 
Steve Skurnac, VD för SIMS Recycling Solutions, har i ett uttalande om Ipad sagt att surfplattan är en mardröm att återvinna - speciellt då miljöfarliga delar som batterier måste vara enkla att ta ur från enheten.
 
Även Kyle Wiens, VD på iFixit, har uttalat sig öppet om hur dålig Ipad är när det kommer till återvinning. Dock är det främst reparationsbiten som han har fokus på och orden är inte snälla mot Apple.
 
Nämnvärt är kanske att iFixit inte säkert har tillgång till samma verktyg eller processer som Apples supportpersonal, något som kan försvåra arbetet med Ipad vid reparationer. Dock kan iFixit ge en generell uppfattning i jämförelse med andra produkter.
Daniel Haaf
19:e mar 2012 kl 09:29
Kontakt: daniel.haaf@prisjakt.nu

Taggar:


(67 st)
Från 3 891:-
Apple iPad 16GB (3rd Generation)
Egenskaper Se alla egenskaper
3G (UMTS)nej
OperativsystemApple iOS 6
Skärmstorlek9.70
Skärmupplösning2048x1536
Vikt652
Internt lagringsutrymme16
Prisjakt jämför 8 butiker för produkten.
hulken86, 20 mars, 2012 - 12:28

släng ner den på golvet, sedan kan du enkelt byta vad du vill ;)

Limpan67, 19 mars, 2012 - 12:27

Vilken jäääävla tur att Appleprylar aldrig går sönder då:))

foxyperson, 19 mars, 2012 - 12:53

xD

Daniel1211, 19 mars, 2012 - 10:58

Snälla aftonbladet, sluta med era värdelösa rubriker?! Ingenstans skriver iFixit om hur "värdelös ipad3" är...

Daniel Haaf, 19 mars, 2012 - 12:39

Inte heller står det i artikeln att surfplattan skulle vara värdelös. Dock kan nämnas att det inte är jag som artikelförfattare eller Prisjakt som sätter rubrikerna på Aftonbladet.

Puttgarden, 19 mars, 2012 - 10:36

Inte så konstigt, Apple vill ju förminska/eliminera tredje parts inblandning i serviceärenden etc, och istället erbjuda detta exklusivt. Det är bara att titta på alla med spruckna iPhone-skärmar och sedan gå in på eBay och se hur lätt det är att köpa en ny skärm från Kina för småpotatis. Om gemene man inte längre kommer kunna byta trasiga komponenter själv hemma måste man förlita sig på Apples egna tjänster, vilket naturligtvis genererar mer pengar för Apple. Trist med återvinningen dock.

För övrigt, nu borde det väl snart vara läge att få se de fullständiga komponentspecifikationerna på iPaden (ex. klockfrekvensen), eftersom företag har fått börja plocka isär exemplar? :-)
Och Daniel, har du koll på varför vi inte längre kan göra egna radbrytningar i kommentarerna? Det blir så rörigt nu...

Daniel Haaf, 19 mars, 2012 - 12:39

Bra fråga Puttgarden, ska skicka den vidare!

Puttgarden, 20 mars, 2012 - 11:17

Radbrytningarna verkar fungera nu igen!

Tackar! :-)

jimel, 19 mars, 2012 - 11:33

klockfrekvensen är 1ghz

Samsung Galaxy S4 Mega på gång?

Publicerad under Tele av Daniel Haaf den 20:e maj 2013 kl 15:36
9

Pimpa cykeln inför sommaren

Publicerad under Övrigt av Åsa Wallenrud / Lilla Gumman den 20:e maj 2013 kl 11:46
4

LG:s nya är både böjbar och okrossbar

Publicerad under Övrigt av Felix Björklund – Minimedia den 20:e maj 2013 kl 09:13
13

Världens minsta grill?

Publicerad under Övrigt av Åsa Wallenrud / Lilla Gumman den 19:e maj 2013 kl 19:20
0

Köper Yahoo bloggportalen Tumblr?

Publicerad under Övrigt av Åsa Wallenrud / Lilla Gumman den 19:e maj 2013 kl 19:07
1

Boboshi släpper Jägarexamen och Jägarexamen Lite till Android

Publicerad under Tele av Åsa Wallenrud / Lilla Gumman den 19:e maj 2013 kl 18:15
3

Intel Atom i nya Galaxy Tab 3 10.1

Publicerad under Övrigt av Daniel Haaf den 19:e maj 2013 kl 12:15
4

Vit Nexus 4 på gång

Publicerad under Tele av Daniel Haaf den 18:e maj 2013 kl 01:37
1

AOSP-projektet utökas till Sony Xperia Tablet Z

Publicerad under Övrigt av Daniel Haaf den 18:e maj 2013 kl 01:08
1
Annons

I fokus

Annons
...SAS gör helt rätt som lägger ned sin business class för flygningar... Läs hela artikeln på SvD
...SAS beslut att lägga ned business class får inget gensvar bland... Läs hela artikeln på SvD
...Efter drygt 30 år skrotar SAS sin business class på flygningar i... Läs hela artikeln på SvD
...Microsoft är världens största mjukvaruföretag. Men nu sätter... Läs hela artikeln på SvD
...Den ekonomiska krisen tvingar många länder att strama åt, inte... Läs hela artikeln på SvD