Annons

Det moderna svaret på bergsprängare

En 15 kilos bergsprängare må ha varit det hetaste en streethipp ungdom kunde ha med sig under glansdagarna på 80-talet. Men de dagarna är sedan länge förbi. Det moderna alternativet till de som vill sprida sin musik är kombinationen av mobil och bärbara högtalare.

Förr i tiden var det kasettband (senare cd, alternativt md om någon hoppade på det tåget) som gällde för de som ville ha med sig sin musik när de var ute på upptåg. Den tiden är passé och numera har vi vår musik i mobilen. Men, telefonens högtalare räcker inte långt om man vill ha lite passande stämning vid parkhänget. Då behöver man en bärbar anläggning.

Stort prisspann
Men vad ska man satsa på? Det finns alternativ från runt en 100-lapp upp till värstingmodeller på nästan 10 000 kronor. Och är verkligen dyrast bäst? Visst, priset är en fingervisning på vilken typ av ljudkvalitet man kan förvänta sig, dock finns det undantag. X-Mini II må vara en av de billigaste i segmentet, men de omdömen som den lilla stereon fått är överlag mycket positiva.
”Sjukt imponerad över den klara ljudbilden, även när man höjer volymen - gäller dock att välja rätt underlag när man krämar på för att undvika skorr.”, skriver en användare om X-Mini II.

Dock är det Harman Kardons Go + Play som fått bäst omdöme och över en tredjedel av betygen ligger på 10/10. Så här beskriver en av Prisjakts användare:
”Ljudet är varmt och har en stor kropp, med en pikant bouquet som då skulle vara det högre registret. Avsaknaden av EQ spelar ingen som helst roll. Ljudet kommer att överraska alla lyssnare, oavsett tidigare erfarenhet.”.

Så för de som vill förhöja vårens och sommarens utomhusstunder – ett bärbart systen att koppla till mobilen är en god investering.

Topplista – populäraste
    • Logitech Mini Boombox – 515 kr
    • Creative D100 – 379 kr
    • Jawbone Jambox – 1 611 kr
    • Altec Lansing Slim iM500v4 – 478 kr
    • Ion Audio Block Rocker – 1 490 kr

Topplista – bäst omdöme (minimum 5 stycken)
    • Harman Kardon Go + Play – 2 690 kr
    • Harman Kardon Go + Play 2 – 2 515 kr
    • Audio Pro Porto Go – 1 899 kr
    • Creative D100 – 379 kr
    • X-Mini II – 154 kr

Felix Björklund – Minimedia
18:e apr 2012 kl 13:06
Utförande1.0
Tillgängliga färgerSvart, Vit, Silver, Blå, Röd, Orange, Grön, Rosa, Lila
AnslutningKabelansluten
Utförande2.1
Tillgängliga färgerSvart, Silver
AnslutningDockning
Tillgängliga färgerSvart, Silver
AnslutningDockning
Sötbegär, 18 april, 2012 - 15:03

Saknar Nokia Play 360° dem kan jag rekommendera de ger riktigt bra ljud. Man kan köra dem via Bluetooth eller trådat samt att de har NFC.

hackanome, 18 april, 2012 - 12:28

Köpte en Creative D100 för 399:- på Clas Ohlson (Säljs för det nu) inför en resa till Thailand. Väldigt smidigt att kunna lyssna på musik från mobilen, trådlöst via blåtand eller koppla in lilldatorn med 3,5mm sladd när lillgrabben ville titta på tecknat. Batteridriven på AA-batterier men inkluderar adapter. För sin ringa storlek låter den bra och i prisklassen har jag svårt att det kan bli så mycket bättre.

Qualcomm-processor i nya Surface RT

Publicerad under Övrigt av Daniel Haaf den 19:e jun 2013 kl 23:30
0

100 000 dollar för en buggfix

Publicerad under Dator av Daniel Haaf den 19:e jun 2013 kl 23:29
0

Gigabyte släpper Titan-kort med bra kylning

Publicerad under Dator av Daniel Haaf den 19:e jun 2013 kl 20:48
0

Koncept: Så här kan Iphone 6 se ut

Publicerad under Övrigt av Felix Björklund – Minimedia den 19:e jun 2013 kl 11:22
27

Video på gång till Instagram?

Publicerad under Övrigt av Daniel Haaf den 18:e jun 2013 kl 22:21
1

Nytt DRM-skydd för e-böcker på gång

Publicerad under Övrigt av Daniel Haaf den 18:e jun 2013 kl 22:19
3

Supersnabb SSD från Samsung

Publicerad under Dator av Daniel Haaf den 18:e jun 2013 kl 22:17
0

Samsungs telefoner ska bli ”stöldsäkra”

Publicerad under Övrigt av Felix Björklund – Minimedia den 18:e jun 2013 kl 10:11
9

Urban Ears lanserar Re:Plattan

Publicerad under Ljud av Åsa Wallenrud / Lilla Gumman den 17:e jun 2013 kl 11:56
3
Annons

I fokus

Annons
...SAS gör helt rätt som lägger ned sin business class för flygningar... Läs hela artikeln på SvD
...SAS beslut att lägga ned business class får inget gensvar bland... Läs hela artikeln på SvD
...Efter drygt 30 år skrotar SAS sin business class på flygningar i... Läs hela artikeln på SvD
...Microsoft är världens största mjukvaruföretag. Men nu sätter... Läs hela artikeln på SvD
...Den ekonomiska krisen tvingar många länder att strama åt, inte... Läs hela artikeln på SvD