Annons

Microsoft blockerar Start-knappen

Hejdå Start-knappen säger Microsoft

Microsoft har kritiserats för att de tagit bort den traditionella Start-knappen från kommande Windows 8. Istället för knappen finns en snabblänk till det nya Metro-gränssnittet och det tilltaget är det många som inte gillar.

Därför tog det inte lång tid innan ett skript togs fram som ersatte länken med Start-knappen igen - något Microsoft nu definitivt stoppat enligt författaren Rafael Rivera. Flera spärrar har enligt Rivera lagts in i den färdiga versionen.

Dessa spärrar ska skydda operativsystemet från att manipuleras på ett sådant sätt att Start-knappen visas igen, men enligt författaren lär det inte stoppa händiga entusiaster från att hitta nya, innovation lösningar på problemet.

Skriptet som nämns fungerade med Windows 8 "Consumer Preview" men är alltså helt stoppat i de senaste versionerna. Frågan är nu - vad tycker ni besökare om Microsofts tilltag? Vill ni ha kvar Start-knappen eller har den spelat ut sin roll?

Daniel Haaf
8:e aug 2012 kl 22:00
Kontakt: daniel.haaf@prisjakt.nu
the_adde, 10 augusti, 2012 - 19:15

If it aint broken. Don't fix it.

kanylbullen, 9 augusti, 2012 - 16:28

metro och startmenyn är samma sak - ser lite olika ut bara.

andreandersson93, 10 augusti, 2012 - 08:30

Fast "Metro" är bra mycket jobbigare på ställen där du har en datormus (stationär och bärbara).

Evil Peter, 9 augusti, 2012 - 12:59

Jag ser inte mycket poäng i att hindra folk från att göra om saker efter sina behov så det tycker jag de kunnat undvika.

Däremot så är ju de som fortfarande sitter och klickar i startmenyn 2012 i väldigt stort behov av att lära sig lite effektivt användande. Startmenyns utformning är förlegad. W8 har tagit ett rätt steg genom att förbättra sökfunktionen, då det är ett oerhört mycket smartare sätt att arbeta än att sitta och klicka i en meny för att t ex öppna program. De har också utökat antalet kortkommandon, vilket också är del i det intelligenta sättet att arbeta.

Huruvida resten av Metro (som det inte heter längre) blir en bra lösning måste jag vänta med att uttala mig om. Det är dumt att säga något innan jag blivit riktigt van vid det, samt att ändringar kan ske efter feedback från en bred användarskara.

RobRob, 9 augusti, 2012 - 01:06

Vilka jävla f*****. Ett fullt fungerande skrivbord som inte heter Metro är ett måste för att jag ens skall fundera på att uppgradera! Ett skrivbord utan en Start knapp där man kan nå hela OS: et är inte Windows!

Micke C, 8 augusti, 2012 - 23:45

Tveksam till att det blir Windows 8 för min del, iaf så länge jag inte måste skaffa en ny dator.

erfah, 8 augusti, 2012 - 22:10

Startknappen är egentligen helt betydelselös att fortsätta med. Det finns en jättefin liten windowsknapp man kan trycka på mellan crtl och alt. och skriva in programmet vilket går snabbare. I windows 8 kommer man till och med kunna söka på saker inom programmet.
... För att inte tala om den nya startskärmen. :) Mycket mer effektivt OCH snyggt.

andreandersson93, 8 augusti, 2012 - 21:24

Känns helt onödigt att försöka blockera den xD
Antar direkt att typ Rainmeter kan fungera för att få tillbaka något startknappsliknande...

Jolla släpper telefon med Sailfish OS

Publicerad under Tele av Daniel Haaf den 21:a maj 2013 kl 10:03
2

Nya Xbox snart här – det här ”vet” vi

Publicerad under Övrigt av Felix Björklund – Minimedia den 21:a maj 2013 kl 09:55
2

Samsung Galaxy S4 Mega på gång?

Publicerad under Tele av Daniel Haaf den 20:e maj 2013 kl 15:36
14

Pimpa cykeln inför sommaren

Publicerad under Övrigt av Åsa Wallenrud / Lilla Gumman den 20:e maj 2013 kl 11:46
4

LG:s nya är både böjbar och okrossbar

Publicerad under Övrigt av Felix Björklund – Minimedia den 20:e maj 2013 kl 09:13
13

Världens minsta grill?

Publicerad under Övrigt av Åsa Wallenrud / Lilla Gumman den 19:e maj 2013 kl 19:20
0

Köper Yahoo bloggportalen Tumblr?

Publicerad under Övrigt av Åsa Wallenrud / Lilla Gumman den 19:e maj 2013 kl 19:07
1

Boboshi släpper Jägarexamen och Jägarexamen Lite till Android

Publicerad under Tele av Åsa Wallenrud / Lilla Gumman den 19:e maj 2013 kl 18:15
3

Intel Atom i nya Galaxy Tab 3 10.1

Publicerad under Övrigt av Daniel Haaf den 19:e maj 2013 kl 12:15
4
Annons

I fokus

Annons
...SAS gör helt rätt som lägger ned sin business class för flygningar... Läs hela artikeln på SvD
...SAS beslut att lägga ned business class får inget gensvar bland... Läs hela artikeln på SvD
...Efter drygt 30 år skrotar SAS sin business class på flygningar i... Läs hela artikeln på SvD
...Microsoft är världens största mjukvaruföretag. Men nu sätter... Läs hela artikeln på SvD
...Den ekonomiska krisen tvingar många länder att strama åt, inte... Läs hela artikeln på SvD