Annons

Nya Mac OS X en stor succé

Nya Mac OS X en succé

Med tre miljoner nedladdningar på bara fyra dagar är Mac OS X 10.8 "Mountain Lion" den populäraste lanseringen någonsin av operativsystemet. Mycket kanske tack vare priset som låg på endast 149 kr för de fler än 200 nyheterna i nya versionen. 

Bland nyheterna uppmärksammas AirPlay Mirroring, Game Center, förbättrad integration av Icloud och Gatekepper. Dessvärre är det inte bara positiv kritik från användarna, en hel del har även rapporterat om allvarliga problem efter uppdateringen.

Ett av de största är försämrad batteritid på MacBooks och då upp till 50 procent sämre i värsta fall. Det finns inga officiella uppgifter om saken från Apple, men även Lion var drabbat vid sin lansering.

Inaktiva program kan tjuvdra i bakgrunden

Då krävdes ett antal uppdateringar för att lösa problemen, så frågan är nu vad Apple tänker göra åt saken. En anledning till den försämrade batteritiden kan vara inaktiva program som ligger och tjuvdrar i bakgrunden, dock obekräftat just nu.

Har du uppdaterat din MacBook från Lion till Mountain Lion - och märkte du någon skillnad på batteritiden? Skriv gärna en kommentar och berätta.

Daniel Haaf
5:e aug 2012 kl 21:09
Kontakt: daniel.haaf@prisjakt.nu

Taggar:


(8 st)
Från 15 100:-
Apple iMac - 2,7GHz QC 4GB 1TB DVD±RW 27"
Egenskaper Se alla egenskaper
ProcessormodellIntel Core i5 [Gen 2] 2500S
RAM-minne4
GrafikprocessorRadeon HD 6770M
Hårddiskstorlek1000
Typ av chassiMed inbyggd skärm
Prisjakt jämför 3 butiker för produkten.
Logga in för att kommentera Kommentarer (16)
Lennholm, 7 augusti, 2012 - 13:34

Mountain Lion är till Lion vad Windows 7 var till Windows Vista

ragnevi, 7 augusti, 2012 - 01:45

Detta måste väl vara den minst synliga uppdateringen någonsin, jag trodde först att något blivit fel när jag inte ens kunde se någon skillnad. Den största synliga skillnaden är Notiscenter, men annars så känns uppdateringen onödig. Apple hade precis fått ordning på Lion.

radiozo, 7 augusti, 2012 - 09:31

Förväntade du dig enorma ändringar för 150 spänn? Själv betalade jag ingenting så jag är nöjd :)

Charlie2k, 6 augusti, 2012 - 10:02

"Mycket kanske tack vare priset som låg på endast 149 kr för de fler än 200 nyheterna i nya versionen."

Är 149kr billigt för ett service pack? Jag tror jag storknar.

Limpan67, 6 augusti, 2012 - 18:36

Ett servicepack? När hittade du ett servicepack med nya funktioner senast?

Melmac, 7 augusti, 2012 - 10:08

XP SP1 fick en ny nätverksfunktion bl.a. så visst finns det nya funktioner.

radiozo, 6 augusti, 2012 - 10:30

Billigare än "servicepacken" till windows som kostar flera tusen ;)

Melmac, 7 augusti, 2012 - 10:12

Sluta trolla! SP till Windows har aldrig kostat nånting, men det gör det tydligen till Mac (Det är ju trots allt fortfarande OSX10 och inte en 11'a.)

radiozo, 6 augusti, 2012 - 08:00

Har inte märkt sämre batteritid på min iaf. Har iofs inte suttit och klockat exakt hur långt tid det går innan jag måste ladda heller. Surfar jag mycket så räcker batteriet i 3 timmar eller så. Den är dock från 2009 så batteriet är inte världens bästa längre.

stallone, 6 augusti, 2012 - 06:29

Funkar utan problem. Har inte märkt någon skillnad på batteritiden. Kul med nya funktioner som notiscenter och airplay mirroring. Däremot så laggade det med airplay när jag körde HD film. Kan även bero på min router Thomson Gateway 784. Värt att nämna också kanske att jag har en Macbook Pro early -11 och Apple TV gen2.
Hörde att det inte fungerade alls med tidigare modeller, tråkigt, men som sagt så var det inte helt felfritt. Ska kolla om det funkar bättre med en annan router.

Tim Cook till förhör i kongressen

Publicerad under Dator av Daniel Haaf den 22:a maj 2013 kl 16:44
3

Android 4.2.2 snart till Galaxy S III

Publicerad under Tele av Daniel Haaf den 22:a maj 2013 kl 16:37
1

Konka V981 använder MediaTek-processor

Publicerad under Tele av Daniel Haaf den 22:a maj 2013 kl 16:35
1

Första videosamtalet på Mount Everest

Publicerad under Tele av Daniel Haaf den 22:a maj 2013 kl 16:32
0

Ny skärmteknik i nya Ipad

Publicerad under Dator av Daniel Haaf den 22:a maj 2013 kl 16:25
13

Dra ner på elförbrukningen på ett roligt och snyggt sätt med en vinnare

Publicerad under Övrigt av Åsa Wallenrud / Lilla Gumman den 22:a maj 2013 kl 15:49
0

Topp 50-lista snart på Spotify

Publicerad under Ljud av Daniel Haaf den 22:a maj 2013 kl 10:07
6

Här är Microsofts nya: Xbox One

Publicerad under Övrigt av Felix Björklund – Minimedia den 22:a maj 2013 kl 09:54
18

Kylskåp med lönndörr från LG

Publicerad under Övrigt av Åsa Wallenrud / Lilla Gumman den 22:a maj 2013 kl 08:45
9
Annons

I fokus

Annons
...SAS gör helt rätt som lägger ned sin business class för flygningar... Läs hela artikeln på SvD
...SAS beslut att lägga ned business class får inget gensvar bland... Läs hela artikeln på SvD
...Efter drygt 30 år skrotar SAS sin business class på flygningar i... Läs hela artikeln på SvD
...Microsoft är världens största mjukvaruföretag. Men nu sätter... Läs hela artikeln på SvD
...Den ekonomiska krisen tvingar många länder att strama åt, inte... Läs hela artikeln på SvD