Moccamaster KB741 Clubline är en klassisk testvinnande kaffebryggare som brygger tio koppar på sex minuter. Bryggaren har fått lysande omdömen av Prisjakts användare.

Se fler produkter från Moccamaster (25)
Visa alla Moccamaster Kaffebryggare (22)

  •  
    Klicka på en stjärna för att sätta ditt betyg
  • Mest gillade

  • Perfekt

    Gillat omdöme
    Den bästa bryggare jag haft. Kvalitet!
    Har haft en i 10år som fortfarande funkar perfekt.
    Men som en del säger - man blir lite "bortskämd" med gott kaffe - jag köpte just ytterligare en för att ha den gamla på jobbet.

    Funderar på att köpa fler till släkt/vänner att ge i present (av egoistiska skäl-så man får riktigt gott kaffe då man besöker dem hahaha)

    För mig är detta kaffebryggarnas Rolls Royce.
    Ren snygg design (rostfritt=snyggast i min värld) funktionell och väl fungerande.

    Detta är kort sagt en bryggare för den som älskar gott kaffe.
    Om du tycker automatkaffe är gott så kvittar det förmodligen - köp en dussinbryggare för en hundring...
    1 år sedan
  • Utmärkt

    Gillat omdöme
    Gott kaffe! Krånglig apparatur.

    Måste medge att jag trodde inte det var så stor skillnad på kaffekokare och kaffekokare men den här bryggaren bevisade det för mig. Jag är glad att jag tog mig råd att köpa en, min första riktiga kaffekokare.

    Trots att många gnäller på dropp stoppet så fungerar det faktiskt men inte så bra. Jag säger till dem som måste använda dropp stopp att låt den koka klart, kaffet blir även godare då. Bär kannan samtidigt som filtret till slask/sopkorg om du har damp och måste ha kaffet på en gång. Eller lägg det på en tallrik bredvid bryggaren.

    Positivt:
    Mycket gott kaffe
    Enkel, få funktioner längre hållbarhet.
    Plattan är enkel att rengöra.
    5års garanti från tillverkare.

    Det bästa kaffet får jag ut när jag doserar på följande sätt:
    1-3 koppar - 3 skopor av-stängd dropp genom hela bryggning.
    4 koppar - 4 skopor +halv skopa
    8 koppar - 8 skopor +1 skopa
    12 koppar - 12 skopor +1 och en halv skopa
    13 koppar - 13 skopor +1 och en halv skopa
    (Alla mått ovan är rågade, överfyll aldrig måtten eller kör på känn)

    Det negativa:
    Dropp stoppet naturligtvis nr.1 problema.
    Svår att rengöra i hörn.
    Obekväma lösa delar som lock över vattenbehållare, lock över kaffefilter/behållare.
    Drar mer ström än T.ex. Philips Philips HD5405 (som har lika god smak på kaffet).
    Plattan är varm, mycket varm. Kaffet får fort bismak, använd termos.

    Medföljande detaljer:
    Kaffeskopa.
    Ett par filter (av sämre kvalite dock).
    Rengöringsvätska.

    Att tänka på:
    Kör igenom bryggaren ett par gånger med vanligt kallt vatten innan första bryggning.
    Fyll inte på vatten med kaffekannan, använd ett separat dedikerat rent kärl av något slag.

    När avkalkningslampa lyser rött, så är det försent att rengöra, det ska göras med jämna mellanrum, så lampan är egentligen bara en indikation på att den har kalkat igen och det är dags att köpa ny apparat. För din hälsas skull så glöm inte köra ren maskinen med vatten efter avkalkning.
    2 år sedan ( Uppdaterat: 7 mån sedan )
  • Ganska bra

    Gillat omdöme
    Många irriterande saker men bra kaffe blir det 9 ggr av 10:

    + Gott kaffe
    + Snabb!
    + Varmt kaffe
    + Ej bränt kaffe (om man gör rätt)

    - Det ena värmeelementet måste stängas av manuellt, annars blir det bränt direkt (förslag till produktutvecklarna: inbyggd timer för ena elementet)
    - Många små delar att plocka på och av varje gång (förslag till produktutvecklarna: gångjärn)
    - Droppstoppet är manuellt, gör att man glömmer det i stängt läge ibland och kaffet blir odrickbart (förslag till produktutvecklarna: Automatiskt droppstopp)
    - Kannan går sönder lätt och är svårt att hälla ur om den är full (förslag till produktutvecklarna: härdat glas och omformad pip)

    Finns alltså STOR förbättringspotential för produktutvecklarna på Moccamaster.
    1 år sedan
  • Alla omdömen

  • Dålig
    En av de sämsta maskinerna jag provat!
    Hur jag än brygger, så smakar kaffet nästan bara vatten!
    Har provat mellan de olika dropplägen som finns och alla smakar i princip samma sak.
    Kan även tillägga att jag maler färska bönor. Denna maskin är verkligen inte prisvärd och jag kan inte heller rekommendera den för någon.
    16 dagar sedan
  • Mycket bra
    Har länge gått och funderat över denna bryggare. Har ett par vänner som använt den och alla supernöjda. Tillslut blev det en moccamaster och jag är inte besviken. Om den är värd den extra tusenlappen som den innebär vet jag inte riktigt.

    Den brygger kaffet väldigt snabbt och håller värmen mycket bra. Personligen tycker jag att kaffet blir bättre i denna än i mina tidigare bryggare. Ett annat plus är att den designen (hur viktigt man nu tycker det är). Vad som är negativt är droppskyddet, betalar man över 2k (köpte den i butik, home =( ) så ska en sådan simpel sak som droppskydd fungera men tydligen är det ett vanligt "fel" hos dessa.

    +
    Snabb
    Håller kaffet varmt
    Designen

    -
    Droppstoppet!
    Priset

    =
    Har du lite pengar över och vill ha gott kaffe och en kaffekokare som håller så är det bara att slå till!

    //W
    17 dagar sedan
  • Perfekt
    Riktigt bra bryggare som gör riktigt gott kaffe! Nackdelen är att man inte kan dricka kaffe hos andra/jobbet!
    1 mån sedan
  • Utmärkt
    Har nu haft denna kaffebryggare i +5 år och den fungerar hur bra som helst fortfarande!

    +Varmt och gott kaffe
    +Väldigt snabb
    +Garantin på 5 år
    +Lätt att hålla ren

    -Lite bökig att använda i början med alla delar, men man lär sig med tiden.
    -Dropstop fungerar inte så bra, tenderar att släppa genom lite kaffe ändå.

    Jag köper garanterat en Moccamaster igen om denna skulle gå sönder.
    3 mån sedan
  • Perfekt
    Väldigt varmt, väldigt gott, lagom meckigt. Det är många lösa delar och manuella funktioner, t.ex. dropstop. De lösa delarna gör bryggarn lätt att rengöra och hålla fräsch. Samtidigt som det gör processen lite meckigare - eller i mitt fall känns det mer som en ritual som börjar med att kvarna ett gäng bönor och sedan, i den ljuvliga doften, montera ihop bryggarn. Det gillar jag, något rogivande över det hela.

    På Moccamasters webbsida finns det gott om tips för att få ut så mycket som möjlig av bryggaren och ge dig den perfekta koppen.

    PS. Köp två - annars blir inte kaffepausen på jobbet inte längre dagens höjdpunkt(er).
    3 mån sedan
  • Ganska dålig
    Bedrövligt att en så dyr produkt har ett så uselt, manuellt, otillförlitligt droppstopp. Kaffet från Moccamaster smakar inte bättre jämfört med hundratals andra kaffebryggare på marknaden. Men oseriös reklam som "handgjord" lurar tydligen många.
    4 mån sedan
  • Utmärkt
    Bästa bryggaren någonsin!
    5 mån sedan
  • Perfekt
    Den bästa bryggaren någonsin, mycket prisvärd!

    Brygger gott kaffe, snabbt.
    5 mån sedan
  • Acceptabel
    Överpris!
    Första exet gick sönder efter en vecka. Omständligt att fylla på vatten och kaffe dock går det fort när den väl brygger. Kaffet blir gott dock inte nämnvärt bättre än en random bryggare för en 500:-
    7 mån sedan
  • Utmärkt
    Kan bara hålla med om att det blir fantastiskt bra kaffe. Det känns helt klart krångligt i början med bl a manuellt droppstopp men det blir en vana (obs, låt ingen annan brygga kaffe utan att känna till det manuella droppstoppet).

    Jag håller med om att kannan inte riktigt håller samma klass som resten av bryggaren.
    7 mån sedan
  • Perfekt
    Producerar snabbt gott kaffe med hög temperatur. Dubbla värmare gör att kaffet blir bryggt som det ska. Klassisk design och enkel att manövrera. Om du vill toppa upplevelsen, köp dig en bra kvarn. Godare kaffe går inte att få.
    9 mån sedan
  • Utmärkt
    Bättre kaffebryggare går nog inte att hitta, för det priset. Har haft den i ett par månader och ser fram emot att titta tillbaka på det här omdömet om ett par år. Den är tyst och snabb och är perfekt när jag inte använder Nespressobryggaren, som absolut inte fungerar effektivt om man har flera gäster på besök.
    10 mån sedan
  • Perfekt
    Bäst.

    Gästerna brukar berömma kaffet som bjuds.
    Kör med Zoegas skånerost och kaffekokaren får alla smaknyanser att komma fram.
    10 mån sedan
  • Mycket bra
    + Väldigt gott kaffe. (Trodde aldrig att kaffe kunde smaka så gått)
    + Snabb
    + Varmt kaffe.
    + Kvalitet på bryggan

    - Stort minus för kvalitet av detaljerna. Som kannan och övriga plastdetaljer.

    Var tveksam att betala så pass mycket för en kaffebryggare. Men ångrar det inte en sekund.
    Rekommenderar denna skarpt.
    10 mån sedan
  • Perfekt
    Den gör riktigt gott kaffe, väldigt snabb, snygg och prisvärd. Finns inget att klaga på, en riktigt bra kaffebryggare. Rekommenderas verkligen!
    10 mån sedan
  • Perfekt
    Fick hem min Moccamaster igår.
    Inte visste jag att kaffe kunde smaka såhär.
    Hur skall jag kunna gå på ett fik framöver!
    (Får väl ta med en termos i innerfickan).
    12 mån sedan
  • Bra
    Brygger mkt gott kaffe med en bristfällig design.

    + Snabb
    Tyst

    - Kannan: Svår att hälla från när den är full. Locket slits fort och trillar lätt av.
    Många smådelar att plocka av när man ska ladda den.
    Rätt skrymmande storlek.

    Designar dom om bryggaren med lite gångjärn osv så blir det full pott.
    1 år sedan
  • Perfekt
    Full pott. Gott kaffe, varmt som attan, blixtsnabb, snygg design och färg (svartmetallic), trevligt med manuell aromkontroll, bra med Auto off (köpte KB 741 AO-varianten) och kalasbra med två värmelägen för värmeplattan. Dessutom grymt bra med alla löstagbara delar = enkelt att göra rent.

    Världsklass! 10års garanti.
    1 år sedan
  • Utmärkt
    Lite många delar att mecka runt med och besvärligt när vattenmagasinet inte är löstagbart. Auto-off borde varit standard och inte kostat en arm och ett ben. Kaffekokaren känns onödigt skrymmande och är svårplacerad. Bottenplatan attraherar smulor nog att använda som stöbröd och är knepig att torka ren. För många jiddriga plastdetaljer att jonglera runt med sömndrucken på morgonkvisten.

    Men kaffet... Suveränt! Så bra att alla barristor kan upphöra att existera och jag inte skulle sakna dem. Dessutom är den snabbare än morgonkissen (och varmare). Väldigt generösa garantiregler (5+5år).

    Så släpp sargen om gör auto-off standard och jag ger full pott. Nu blir det en nia.
    1 år sedan
  • Dålig
    Jag gillar inte kaffet från den här bryggaren. Det smakar bittert. Antagligen beror det på att vattnet är varmare. Uppenbarligen är det många som gillar smaken. Men ska du köpa en bryggare: var medveten om att inte alla gillar det, kanske inte du heller. Varken jag, min sambo eller min pappa gör det. Efter ett tag köpte jag en Melitta för 300 kr i stället och kaffet smakar mycket godare. Till qahwa: smaken är olika, ingen kan bestämma hur kaffe "ska" smaka. (För övrigt så var det Melitta som uppfann filterbryggningen.)

    Ett annat minus är att man måste dosera betydligt mer kaffe i den här bryggaren än vanligt, det följer med ett större kaffemått t.o.m., vilket är både oekonomiskt och dåligt för miljön. Dock känns bryggaren gedigen och går nog inte sönder så lätt, trots plastigheten. Tio års garanti är utmärkt.
    1 år sedan
  • Ganska bra
    Den enda kaffebryggare jag har ägt och jag har ägt många, som gör bra kaffe. Det här vad man ska ha om man ska göra kaffe hemma. Det verkar inte finns någon som är bättre för denna peng. Hade det funnits någon annan med bättre kvalitetsdelar hade jag köpt det, men nu finns det inte det utan alla tycker billigt krafs är tillräckligt bra och det innebär att jag får nöja mig med det också...

    + Smakrikt kaffe dvs gott kaffe som smakar kaffe där man kan känna aromerna. Till skillnad från andra bryggare som gör kaffe som är varmt som kaffe men som smakar som en ofärdig produkt.
    + Snabb
    + Lagom varmt kaffe

    - Det som är dåligt med den, är att den verkar vara tillverkat i ett bananland utan någon som helst teknisk kompetens. Och med det menar jag, att droppstoppet är manuellt !? Eh? Automatiskt droppstopp med en fjäder el liknande hur svårt kan det vara?
    - Plastig. Skrammel plast. Hade föredragit att den hade varit mer solid. Känns som billig kinesisk konstruktion utan talang för långsiktig kvalite.
    - 800 kr extra för modellen över denna, för att den har automatiskt avstängning efter 2h.. det kunde ha varit med på denna. Det är snålt.
    1 år sedan
  • Utmärkt
    Gör sitt jobb med bravur, en riktig kvalitets produkt.
    Snabb som attan och gör ordentligt varmt kaffe i rätt temp, det är något som många andra bryggare ej klarar av.
    1 år sedan
  • Utmärkt
    Enda minuset är justeringen på filterhållaren för filtreringstiden som fungerar sisådär ibland blir det droppstopp även på mittenläget.

    Har haft min i +10 år och skulle den gå sönder skulle jag inte ens fundera på annan bryggare.

    PerOlofson måste antingen ha fått en defekt bryggare, gjort något generalfel (beskt = överdoserat) eller så vet han inte hur bryggkaffe ska smaka.
    1 år sedan
  • Utmärkt
    Mycket bra kaffekokare.

    + Snabb
    + Gott kaffe
    + Kalkindikator
    + Dubbla värmeelement
    + Fantastisk material kvalité

    - Droppstoppet är inte helt 100%. Kan fastna i mellanläge och droppar även när det är riktigt inställt
    - Aningen stor
    1 år sedan
  • Mycket bra
    Supergott kaffe, brygger snabbt. Men om man råkar lämna droppstoppet på när man brygger får man sig en smärre chock. Därför får den inte full pott.
    1 år sedan
  • Utmärkt
    Så nära full pott som det kan bli. Köp en riktig kaffebryggare istället för en kapselmaskin! Brygger väldigt snabbt.
    1 år sedan
  • Mycket bra
    Första bryggaren men är väldigt nöjd. Dropstoppet är kasst och det är många delar som känns billiga. Själva bryggaren i metall känns enormt solid så man har inte gått hela vägen. Men givet vad som finns på marknaden skulle jag lätt köpa den igen om den gav upp. Brygger varmt och gott kaffe!
    1 år sedan
  • Mycket bra
    Till och börja med lär jag hålla med allt joreimer skrivit.

    Plus;
    Väldigt gott kaffe
    Måste utan tvekan vara bland dem snabbaste bryggarna
    Snygg såklart

    Minus;
    Kannan som sagt, tunnt glas går lätt sönder
    Tycker plastdelarna känns väldigt billiga och inte alls håller den kvaliten man förväntar sig i denna prisklassen.
    1 år sedan
  • Mycket bra
    Kaffet är precis så bra som man kan förvänta sig av testvinnaren. Minus för det manuella droppskyddet och alla smådelar som gör det omständligt att diska och sätta ihop. KBG-modellen har tydligen automatiskt droppstopp så det är nog att föredra.
    1 år sedan
  • Perfekt
    Droppstoppet är enda svaga punkten på min Moccamaster Clubline. Det är inte automatiskt och det håller inte 100% tätt. Å andra sidan är stoppet mer tänkt att användas i mellanläget för att dra ut lite på bryggningen när man brygger en mindre mängd kaffe än som ett regelrätt droppstopp.

    Med tanke på detta får det bli ett litet avdrag på betyget. Bara 10 stjärnor istället för 11 som den hade varit värd annars.
    1 år sedan
  • Utmärkt
    Detta är en kvalitetsprodukt som gör sitt jobb på ett utmärkt sätt!

    PLUS:

    - Enkel att använda
    - Pålitlig
    - Snabb
    - Design, ser bra ut i köket så den kan få stå framme 24/7

    MINUS:

    - Pris, avskräcker säkert många då det finns många billigare alternativ.
    - Kannan är av glas som jag kan tänka mig går sönder i tusen bitar om man tappar den. Var får man då tag i en ny och vad kostar en sådan?
    - Den måste avkalkas enligt tillverkaren. Har dock aldrig gjort detta själv men självklart är det inget jag ser fram emot att göra...
    1 år sedan
  • Utmärkt
    Bästa bryggaren hittills!
    1 år sedan
  • Mycket bra
    Helt ok bryggare, klart i toppen men inte bästa enligt mig.
    Personligen så tycker jag inte om plastbehållaren för vattnet då den har en tendens att bli brunaktig, även metallbiten som för vatten från vattenbehållaren till filtret har en tendens att bli rätt äcklig innuti (inget farligt eller något som påverkar kaffet egentligen, men det ser inte så bra ut.
    Bra kaffe och bra värme, manuella droppstoppen är bra ibland men väldigt irriterande om man missar att öppna igen varvid vattnet rinner över och man får kaffe överallt istället.

    Personligen gillar jag Philipsen (tornet) bättre då den har både autoavständning, droppstopp och glasbehållare, plus att den (enligt mig ) brygger lite godare kaffe.

    PS. hade philipsen i 3 år och har nu (sedan 2.5år) moccamastern
    Smaken är som baken, båda maskinerna är väldigt bra!
    1 år sedan
  • Perfekt
    Den bästa "vanliga" kaffebryggaren sägs det vilket antagligen stämmer då den brygger kaffet med perfekt temperatur vilket tar fram rätt kaffesmak. Att ha en precis och jämn temperatur som dessutom är hög kräver hög kvalité av komponenter vilket märks att denna Moccamaster har. Denna variant är även utrustad med omrörare och en av/på-knapp för att hålla plattan varm så kaffet inte kallnar.
    1 år sedan
  • Perfekt
    Väldigt bra kaffebryggare. Praktisk och brygger otroligt snabbt. Dessutom gott kaffe. Den stegbara plattan är ett stort plus.

    Avsaknaden av automatiskt droppstopp är en fördel tycker jag. De automatiska droppstoppen skapar ett motstånd varje gång du ska flytta kannan till/från plattan.
    1 år sedan
  • Mycket bra
    Köpte den vita versionen av denna (med auto-off, ej avkalkning), och kan starkt rekommendera den! Gör otroligt gott kaffe, och håller det riktigt varmt.

    För dosering av kaffe rekommenderar Moccamaster själva att man tar ett mått kaffe mindre än vad man tar vatten (förutom vid bryggning av fyll kanna).

    Det enda negativa jag kan komma på är alla plastdetaljerna som man måste hantera vid bryggning, samt att droppstoppet är upplagt för antingen vidbränning av droppande kaffe, eller översvämning i filterhållaren.

    Älskar du kaffe är detta ett givet köp!
    1 år sedan
  • Mycket bra
    Min första kaffekokare, så lite halvsvårt att göra en korrekt bedömning. Haft den i snart 1 år, och den fungerar fortfarande perfekt, och har inte gått sönder.
    (vilket kanske inte är en jättebedrift, men ändå bra)

    PLUS:
    +Snygg Design.
    +Kvalitet.
    +Bra funktioner, (auto stop, Hög/låg värme reglering).
    +Skönt att slippa rengöra (bara byta filter).
    +Tyst.
    +Snabb.

    MINUS:
    -Pannan känns lite "skör" (borde varit rejälare).
    -Tar lite tid innan kaffet blir nog varmt, borde funnits en lampa eller liknande som slocknar när kaffet är som varmast.
    -Tar upp mera plats en säg en perkulator.
    -Måtten stämmer inte (Y+Z=X Vatten+Kaffe=koppar) Tror dock detta gäller de flesta kaffekokare?

    Kort sagt: Ett bra köp, du lär inte bli besviken även om man kunde gjort den rejälare.

    //Petter
    1 år sedan
  • Perfekt
    Har haft min i 12 år nu och den funkar lika bra fortfarande.
    Det är bara locket ovanpå filterhållaren som börjat spricka lite rmlat i golvet kanske.

    Funderar på att köpa en ny likadan men kanske onödigt.
    2 år sedan
  • Utmärkt
    Haft vår Moccamaster i ca 2 år och den fungerar lika bra nu som då. Hade sedan tidigare fler olika bryggare & perkulatorer från Bosch, OBH Nordic(2353 King of Coffee) och andra modeller, men ingen är i närheten av bryggkvaliteten som Moccamaster presterar.

    + Snabb!
    + Riktigt varmt kaffe

    - Kaffet hos vänner och bekanta blir sämre
    - Lite undermåligt dropp-stop
    - Allt vatten töms inte vid bryggning, dvs "gammalt" vatten ligger kvar i kokkärlet. Dock inget som påverkar kvaliteten om man brygger regelbundet.

    Kommer aldrig byta så länge den inte går sönder. När den dagen kommer så köper jag nog en likadan. Saknar dock en funktion för att skumma mjölk, men man kan inte få allt. Den är ju ändå inte en espresso maskin.
    2 år sedan
  • Utmärkt
    Haft min ett år nu så det är dags för ett omdöme. Kan bara konstatera att det är den bästa kaffekokare jag ägt! Den är snabb och kaffet blir riktigt gott.

    Det enda negativa är att jag inte längre kan dricka kaffe när jag bortbjuden om det är kaffe tillagat på billiga skräpmaskiner. :)
    2 år sedan
  • Perfekt
    Bästa kaffekokaren på marknaden.
    2 år sedan
  • Mycket bra
    Så här har jag förstått det:
    KBC741 har kalkvarnare (C). Röd lampa bredvid den andra knappen
    KBG741 har auto-droppstopp (G).

    Min heter "KB741 AO" och har manuellt droppstopp vilket inte spelar mig någon roll. Och Auto-Off (AO) vilket stänger av maskinen efter två timmar. Den andra knappen är inte auto-off, den väljer du hög eller låg värme på plattan med.
    +Gott kaffe. Gillar du kokkaffe så är det här mycket likt, tack vare den höga temperaturen på vattnet när det når kaffet.
    +Snabb och tyst.
    +Snygg
    -Dyrare än andra som också har hög temp på vattnet.
    2 år sedan
  • Perfekt
    Riktigt smidigt med manuellt "droppstopp" som gör att man kan reglera flödet vid bryggning av färre koppar. Vår förra bryggare hade automatiskt droppstopp vilket hade tveksam funktion, om man nu tog bort kannan innan det droppat klart ändå alltid fick två tre droppar på värmeplattan. Så bråttom har jag inte, jag har hittills bara växlat mellan öppen och halvöppen och det har aldrig droppat.
    Bryggaren är tyst och snabb och plastdelarna man plockar med är:
    Lock till vattenbehållaren.
    Lock till filterhållaren.
    Filterhållaren.
    Lock/tratt till kannan.
    Kannan.
    Det låter som mycket men det går snabbt och är enkelt att skölja av efter bryggning.
    2 år sedan
  • Bra
    Brygger riktigt gott kaffe snabbt vilket är viktigast.
    Kvalitén på maskinen känns bra förutom plastdelarna som känns veka och inte den kvalitetskänsla man förvänta av priset.
    Det är något bökigt med alla lock som ska plockas av och på vid bryggning.
    Det enda som är riktigt kass är den manuella droppstoppen, dels är det lätt att glömma den i stängt läge och även att komma åt den av misstag vilket i båda fall resulterar i översvämning med kaffe. Bättre att plocka bort denna dumma funktion helt om man inte kan lösa det som andra tillverkare så det fungerar automatiskt. Har själv modifierat vår så den inte går att stänga.
    2 år sedan
  • Utmärkt
    Kostar som tre normalbra kaffebryggare men tar å andra sidan bryggkaffe till nya höjder. Kombinerat med ett bra kaffemärke blir resultatet i det närmaste perfekt. Starkt, gott och varmt kaffe med väldigt låg garvsyrehalt.

    Drar av en stjärna för de många plastdelarna att diska och det tveksamt fungerande manuella droppstoppet. På de två punkterna känns det som konstruktionen kunde förbättras på en i övrigt klockren maskin.

    Så är den värd sina pengar? Ja, om du inte är nöjd med kaffekvalitén din vanliga bryggare levererar och vill ha något mer. Då får man ta den höga kostnaden och det extra böket med plastdelarna och droppstoppet.
    2 år sedan
  • Perfekt
    Denna mycket stiliga kaffebryggare gör sitt jobb, med smak ;)
    2 år sedan
  • Utmärkt
    + Har aldrig druckit ett bättre kaffe!

    + En full kanna på 5-6 minuter (ja jag har tagit tid)

    + Snygg att titta på, inger också respekt i vänskapskretsen

    + Gedigen konstruktion och kaffet håller alltid rätt temp när du än häller upp

    -Manuellt droppstopp är för dåligt på en sån här pass dyr modell, håll koll så du inte får hela bänkskivan kaffedränkt

    -Finns alltför många olika modeller 741 Clubline, avkalkningar, droppstoppar, färger, lampor mm. Varför inte skilja dem på ett tydligare sätt?

    Funderar du mellan clubline och homeline så se till att "känna" på dom ordentligt i butik. Rent tekniskt finns inga skillnader men clubline känns/ser bra mycket lyxigare ut.
    2 år sedan
  • Bra
    Köpte en Moccamaster Clubline för ca 485 kr på Elgiganten i Sundsvall. Bra pris men skulle nog inte ha betalat så mycket mer för den heller. Jag irriterar mig lite på allt plast-krimskrams på den. Men gott kaffe blir det.
    2 år sedan
  • Utmärkt
    Mkt gott kaffe, och skön retro-stil. Finns i många varianter, se till att få den med auto-off.
    2 år sedan
  • Perfekt
    Hade en HD7646 innan.
    Men tyckte att kaffet inte var sådär i värdsklass.
    Redan när jag stod och kolla på Philipsen lockade denna Moccamaster KBC741 men priset avskräckte.

    Jag har läst runt en heldel tester och omdömmen om allt från rätt bryggtid, temperatur och rätt varmhållnings temperatur.

    Alla jag frågat eller pratat med har tyckt att den gör gott kaffe.

    Jag hade skyhöga förväntningar på denna Moccamaster och jag motiverar mitt fulla betyg med

    Från det att jag går med en stilig och elegant kartong tills jag kommer hem så ler jag.

    Jag packar upp den och finner en lättläst kortfattad men bra manual.

    Dessutom fick jag med 3st kaffefilter, heders till moccamaster! Samt rengöringsmedel och doseringsmått för kaffe. Riktigt kul när tillverkaren ser entusiasmen att få vara klar för start direkt efter att man packat upp sin nya vara.

    Kvaliten och känslan av den var att den var riktigt snygg och stilren. Väldigt gediget bygge.

    Kaffet den gör är i värdsklass och som jag läst rekommenderar jag ett mått mindre per antal koppar eller 8 mått och 10 koppar

    Det blir inte alls lika bittert/beskt som med andra billigare bryggare.

    Sen att man dessutom får 10års garanti på bryggaren det borgar för kvalite!
    2 år sedan