Philips-chat laddar...
-
36
Butiker
-
Egenskaper
-
5
Omdömen
-
1
Recensioner
-
Statistik
Rank: 2
Prisutv: -
1
Media

-
Relaterade
Liknande:5
I listor: 1
-
Användarovänlig. Eftersom jag inte hade någon erfarenhet innan, blev det denna maskin.
Vet nu att det finns de där kylblocket är inbyggt i skålen, eller som har kompressor. Jag gör aldrig glass numer, eftersom kylblocket ska fram, sedan rengöras efter att det tinats tillräckligt (kylvätskan sipprar ut, oavsett hur många nya man byter till), vipsspateln är klen, bara väntar på att den ska gå av, glassen blir inte tillräckligt kall. När glassen är klar, är kylblocket för varmt för att kyla mer, och för kallt för att få upp för att diska.
Nä, nästa blir en enkel med kompressor. Vad hjälper det att denna är billig, när det är så jobbig att man aldrig använder den.2 mån sedan -
Glassmaskinen funkar riktigt bra.
En väldigt stor fördel med just denna maskin är att kylblocket är platt och därför inte tar så mycket plats i frysen. Själva blandaren upplevs som lite klen, men verkar hålla bra.
För att undvika iskristaller; se till att smeten är väl kyld innan den hälls i maskinen. Jag brukar numera ställa in ca 4/5 av smeten i kylen över natten och 1/5 i frysen. Sedan blandar man samman dessa som då ger en ca -1 grader kall smet. Se till att maskinen är igång innan du häller smeten i den.
För att ytterligare förbättra konsistensen kan man byta ut lite av sockret mot glukossirap (ca ett par msk). Glukossirap (ex. Dansukker) finns numera i många mataffärer.9 mån sedan -
Produkten fungerar utmärkt, men den är lite "ruckligt" byggd. Blandverktyget och motorn hade kunnat varit kraftigare, men fungerar för ändamålet. Det man kan tänka på är att inte köra maskinen för länge så glassen blir för hård, för då ökar risken att maskinen tar skada. Följer man bara anvisningarna i manualen så ska det gå bra.
Tänk också på att inte vända frysblocket upp och ner när det är tinat. Det är också lite ruckligt designat och kylvätskan kan då läcka ut, eftersom det finns en spärr som man kan öppna för att släppa ut övertryck (om man glömt frysblocket framme i värmen).
Produkten finns att köpa för 450-550 kronor på nätet, och för det priset så kan man inte kräva så mycket mer. Vill man ha en mycket bättre produkt så får man nog räkna med att lägga ut i varje fall en 2000~ kronor.10 mån sedan -
Jag vet inte vad hertan har blandat i sin maskin, men blandar man glass funkar den perfekt. Jag har haft föregångaren i 20 år. Den tjänstgör nu på landet. Den här är lika bra men tystare och har större kapacitet. Rekommenderas. (Enda problemet är att den kan läcka in lite vatten när man diskar den.)1 år sedan 1
-
Varning för den här, helt värdelös maskin. Jag körde sönder min maskin på första försöket. Blandverktyget är helt enkelt i för klent byggd. Jag lagade den provisoriskt med eltejp och stålpinnar men då rasade motorn efter ett par rundor till.
vilket skräp.1 år sedan
