Creative tar högtalardesign ett steg längre med GigaWorks T20 Series II. Detta tvådelade system är baserat på sin prisbelönta föregångare och dess glättade svart färg, noggranna design och akustiska egenskaper formar ett ljudpaket med modern utformning och fantastisk kvalitet. GigaWorks T20 Series II tar din musik till den höga nivå den förjänar. Woofer-drivenheter av högsta kvalitet och tweeters med hög frekvens ger ett perfekt balanserat ljud som ackompanjeras av Creatives BasXPort?-teknik för effektfull bas utan någon subwoofer. Det finns två ingångar så att du samtidigt kan ansluta en dator och en MP3-spelare utan att växla kablar. Stäng

Creative tar högtalardesign ett steg längre med GigaWorks T20 Series II. Detta tvådelade system är baserat på sin prisbelönta föregångare och dess glättade svart färg, noggranna design och akustiska egenskaper formar ett ljudpaket med modern utformning och fantastisk kvalitet. GigaWorks T20 Series II tar din musik till den höga nivå den förjänar. Woofer-drivenheter av högsta kvalitet och tweeters med hög frekvens ger ett perfekt balanserat ljud ... Läs mer

Se fler produkter från Creative (171)
Visa alla Creative MP3- & datorhögtalare (44)

  •  
    Klicka på en stjärna för att sätta ditt betyg
  • Bra
    Bra och mycket prisvärda stereohögtalare till datorn.
    3 mån sedan
  • Mycket bra
    Inte expert på högtalare. men de känns som ett bra köp i sin prisklass.
    4 mån sedan
  • Utmärkt
    Som ett flyttbart komplement till usla orginalhögtalare i bl a tv, surfplatta, telefon.

    Dessa är verkligen prisvärda till att förbättra ljudet och ha med sig på resan eller i ungarnas rum, faktiskt ett otroligt rent och allmänt bra ljud för storleken/prisklassen. Dock hänger dom inte med vid lite högre volymer då det låter lätt burkigt...

    Köpläge för en dryg femhundring, har man större krav på ljud så får man nog slanta upp med det dubbla!

    Bra buggkvalite.
    4 mån sedan
  • Knappt godkänd
    Okej.
    5 mån sedan
  • Utmärkt
    Inte mycket att klaga på i förhållande till priset. Jag har ägt många högtalare och själv byggt många och det är inte lätt att få till ett sånt ljud i så små lådor till det priset med den designen. Otroligt lättlyssnade och man blir liksom inte trött av att lyssna på dom inte ens på högre volymer. Viktigt är att "spela in" högtalarna för när jag fick dom som nya lät dom inte bra. Låt dom stå på rejält högt (så man ser baselementet rör sig riktigt) i flera dagar och man får tillbaka lite mer dynamik i ljudet. Bra typ av diskanthögtalare. Dessutom vid "inspelningsfasen" så testar man av om några defekter finnes på slutsteget... Tänk på att ljudkortet i datorn ni använder spelar stor roll för ljudkvaliten. Får 9 stjärnor pga av viss burkighet vid vissa frekvenser.
    5 mån sedan
  • Utmärkt
    Ljudet i förhållande till priset gör dessa högtalare till starka 9-poängare. Basen är förvånansvärt bra! Djup, snabb och hög. Tenderar kanske åt det lite burkiga hållet beroende på placering. Löste det med att trycka i en barnstrumpa i övre basporten för att få mer distinkt bas. Diskanten klar och tydlig - inget att klaga på alls här! Mellanregistret är dock något som saknar pondus i dessa burkar och anledningen till att den får 9 stjärnor istället för 10.
    7 mån sedan
  • Mycket bra
    Detta är ett par bra högtalare för hållande till sitt låga pris. Otroligt mycket bas i förhållande till sin lilla storlek. Jag tycker att man måste skruva upp diskanten lite, annars blir det för mullrigt av basen. De klarar även av att spela högvolym utan distortion eller knaster.
    Den kräsne kommer också märka att ljudet är lite "sludrrigt", speciellt basen då du skruvar upp volymen. Men det får man leva med i den här prisklassen.

    Ser mindre ut på bild än vad det är! Tur att jag inte köpte T40 varianten, den måste vara väldigt stor (på ett skrivbord bredvid skärmen).

    Rekommenderas starkt!
    9 mån sedan
  • Acceptabel
    Besviken efter alla positiva kommentarer. Basen är faktiskt riktigt bra, och som många säger ger den ett bra tryck. Diskanten behöver höjas från default-värdena för att ljudet ska bli renare, då t.ex. vokaliskt ljud (sång) i en låt har ett ljud av att låda som det är bakom en vägg. Dvs mellanregistret om jag förstår det rätt är lågt(?).

    Men när man höjer ljudet låter det mycket bättre, men då är metaliskt ljud i t.ex. spel mycket sämre och ger mig en huvudvärk. Då måste jag sätta diskanten på normal-läget, fast då är jag tillbaka i läget att det låter lite som bakom en vägg eller att det ligger en filt över högtalarna.

    Nu är jag nog mer kräsen och har bättre öra än de flesta, men jag är inte en audiofil samtidigt.
    1 år sedan ( Uppdaterat: 10 mån sedan )
  • Utmärkt
    Mina hemkom igår. Otroligt nöjd med djupet i ljudet. Så skönt och slippa ha en baslåda stående på golvet till stationära datorn. Dessa fungerar utmärkt till lite musik från Spotify mm.
    Kan verkligen rekommenderas!
    Gav 380kr inkl frakt från Conrad, då jag anv den rabattkupong som man kunde köpa på Letsdeal värde 400kr för 160kr.;)
    1 år sedan
  • Perfekt
    Köpte dessa högtalare efter att ha haft 3:1 system(Dell). Kan säga att jag är grymt nöjd med mitt köp.
    Bra pris och tar dessutom inte alls stor plats på bordet. Fördelen är att du själv kan ställa in bas och diskant vilket gör att du får ett väldigt bra ljud

    Dessutom kan du i högra högtalaren plugga in hörlurar eller koppla in någon annan ljudkälla i AUX-ingången.

    Nu slipper jag ha en stor ful baslåda på bordet!
    1 år sedan
  • Utmärkt
    Bästa datorhögtalarna jag har hört i prisklassen. Högupplösta, stor ljudbild, OK bas, snygg finish. Hög kvalitetskänsla.
    1 år sedan
  • Perfekt
    Har haft dessa i över 1 år nu och jag måste säga att man får verkligen bra ljud för pengarna. Sedan så ser de fina ut och känns kvalité.
    1 år sedan
  • Usel
    Oanvändbara. Brusar och knäpper i högtalarna när dom är inkopplade, oavsett om det är musik på eller ej. Provat både på Mac (jobbdatorn) och en PC (Sony Vaio, privat).
    1 år sedan
  • Utmärkt
    för detta pris kan du inte köpa något bättre än så
    1 år sedan
  • Perfekt
    Bra högtalare tror det är det bästa man kan få för det priset :) Riktigt bra ljud tycker jag .
    2 år sedan
  • Utmärkt
    Efter en hel del provlyssnande har jag har köpt ett par Creative Gigaworks T20 series 2 och de låter galet bra för det pris de betingar. Kombinationen klart ljud med bra tryck, god basåtergivning och litet format gillar jag skarpt. Det finns naturligtvis bättre och större högtalare men i den storleksklassen (jag syftar på små 2.0 system) är detta ett mycket bra köp.

    Nu har ju jag letat ett tag efter denna typ och det vore intressant om det gick att presentera någon utmanare till dessa högtalare. Dfelt 2:an, Audio Pros syskonhögtalare samt Hifiklubbens lilla aktiva Argon är nog strået vassare ljudmässigt, något mer rent och klart ljud men de kostar tre gånger så mycket och den prisskillnaden är enligt mig inte försvarbar rent ljudmässigt. Designen skiljer sig och den kan jag tycka motiverar en viss prisskillnad men både Dfelt 2:an, Audio Pros syskonhögtalare saknar vettig placering av reglage.
    2 år sedan
  • Perfekt
    Riktigt schyssta högtalare för det låga priset, låter så grymt mycket bättre än mina hörlurar (Creative Fatality) som jag annars står ut med.

    Helt klart ett klockrent köp för mig som inte är någon audiofil. Rekommenderas starkt!
    2 år sedan
  • Bra
    Jämförde dessa Med T10 på mediamarkt där man kan lyssna på alla uppställda och tyckte T10 lät betydligt bättre (givetvis smaksak) men hitta även ett test från någon tidning på nätet där T10 vann över T20 så mitt tips är att go for the cheaper....:)
    2 år sedan
  • Perfekt
    Dessa har hifi klass på ljudet, nerskruvad bas och kanske en snudd på diskant levererar dem bättre. Dem låter intressantare efter inspelning och med bättre ljudkort för det extra. Bas finns men är minimal, mellanregistret är bra och diskanten lite bättre.

    Tunga ljudmaterial så som i filmer kan få högtalarna på knäna när man drar på men effekten räcker gott och väl vid normal användning. Vid behov av djupbas bör en subbas kompleteras.
    2 år sedan
  • Perfekt
    Bra högtalare i den prisklassen!

    Har haft många innan men dom här är väldigt bra jämfört med dom andra.

    Man kan inte klaga på basen för det är ju inte en riktig baslåda med, så man måste kolla på helheten.
    Ställer man in rattarna lite fint så låter det mycket bra.
    2 år sedan
  • Bra
    Mycket stilrena högtalare med bra diskant/mellanregister, basen låter lite burkigt om man lyssnar på hårdrock/metal, men riktigt bra vid tex pop & techno.
    2 år sedan
  • Ganska bra
    Hade väntat mig mer. Har i mitt tycke en lite dov och instängd klang och basen känns löjligt överdriven och blir bara mullrig och odistinkt. Lönlöst att försöka pressa bas ur så små lådor. Med baskontrollen nerskruvad nästan i bottenläget blev det betydligt bättre och gör ljudet acceptabelt.
    2 år sedan
  • Mycket bra
    Jag tycker detta är ett väldigt bra köp för 700:-.

    Bra och fylligt ljud för att spela musik när man sitter vid datorn eller bakgrundsmusik när man är gör något i närheten av datorn.

    Väldigt skönt att slippa subwoofer som tar plats o samlar damm.
    2 år sedan
  • Utmärkt
    Riktigt bra högtalare. Ger bättre bas än många 2.1-system och spöar det mesta i prisklassen. Har använt både series I och II, och tvåan har markant bättre basåtergivning och design.
    2 år sedan
  • Utmärkt
    Låter mycket bra för pengarna. Räcker utmärkt till datorn om man ändå använder ett stadardljudkort och analog utgång. Elementen är påtagligt lika de som sitter i mina Micropod SE (för 1 995 kr utan förstärkare).

    + hyggligt neutrala
    + låter större
    + basen, om man drar ner baskontrollen en aning
    + snygga, särskilt om man gillar/står ut med högblank svart
    + välbyggda
    + prisvärda

    - låter plastlåda
    - inget som helst tryck i ljudet p g a pyttelitet bas/mellanelement
    - långt ifrån hifi
    3 år sedan
  • Utmärkt
    Blev glatt överaskad. Kändes som en chansning med tanke på det låga ptiset.
    Högtalarna är ihopkopplade med laptopen och står för musiken på undervåningen.
    Visst är det rejäl loudness över ljudet, fick skruva ner basen lite. Men det viktigaste för mig var att de kunde fylla undervåningen med musik och det gör dom med bravur.
    Imponerad!
    3 år sedan
  • Ganska bra
    Låter helt ok, onaturlig bas.
    3 år sedan
  • Mycket bra
    Håller med brick helt och hållet.
    3 år sedan
  • Mycket bra
    Bra högtalare! Riktigt schysst ljud där basen drar ned betyget lite, helt okej, men inte i samma klass som resten.

    Passar perfekt till enkelt vardagsbruk, spel, musik.

    De bästa högtalarna i denna storleken jag har använt. Klart värt priset.

    Och så är de rätt snygga med!
    3 år sedan
  • Mycket bra
    Haft mina T20 Series II i 6 månader snart. Lät inte speciellt bra från början men börjar efter lite inspelning att låta klart bättre.. (såklart)

    Fortfarande kan ljudet upplevas lite burkigt hur man än vrider och vänder på inställningar. Men man får det man förväntar sig. Schysst ljud för vardagslyssnande på Spotify, men absolut inget för partyt eller filmen.
    3 år sedan
  • Utmärkt
    Riktigt bra högtalare. Tycker ljudet är kristallklart.

    Givetvis finns det inte mycket bas, men så är det när det inte finns någon subwoofer. Bästa 2.0 högtalare jag haft.

    Jämförde med mina gamla Creative Soundworks Digital 2.1 system innan jag tog bort dem, och det var stooor skillnad i klarhet i ljudbilden. Till T-20s fördel förstås =)
    3 år sedan
  • Perfekt
    Bra högtalare!
    3 år sedan
  • Utmärkt
    Håller på att spela in dessa nu, riktigt bra ljud i en liten förpackning. Mycket bra diskant och mellanregister, basen är "bara" bra, men helt klart bra för att vara 2.0. De kunde varit lite billigare dock. Blir 9 av 10.
    3 år sedan
  • Utmärkt
    Håller med nedanstående på samtliga punkter. Kör på dessa i arbetsrummet och de är perfekta. Har ett par Gigaworks T3 i köket som var avsevärt dyrare och om jag hade köpt dessa först hade det felköpet aldrig blivit av.
    4 år sedan
  • Mycket bra
    Fint ljud. På gränsen till riktigt hifi-ljud. Skönt mellanregister och diskanten är bra. Basen finns där men är inte lika naturlig som de övriga registren, den känns lite dämpad och frånkopplad från ljudbilden ibland men den räcker till och är perfekt när man vill slippa det fysiska basdunket från en sub, t ex i en lägenhet eller sent på natten. Totalt sett så funkar dom bra till både musik och spel till datorn om man inte behöver massor med bas. Svårt att hitta nåt bättre i samma prisklass.
    4 år sedan

Internationella omdömen

(6.50) 1 omdömenCreative Gigaworks T20 Series II från våra medlemmar i Nya Zeeland. Översätt till svenska.