Canon EOS 5D Mark II är en populär instegsmodell i proffsklassen. Den har en CMOS-sensor i fullformat (36 x 24 mm) som gör att du slipper beskärnings- eller förstoringseffekter, och stor sökare. Upplösningen är på 21,1 megapixlar. Lanserad 2008.

Produktgeneration: Canon EOS 5D Mark II. 1 föregångare och 1 efterföljare

Se fler produkter från Canon (1007)
Visa alla Canon Digitala systemkameror (83)

  •  
    Klicka på en stjärna för att sätta ditt betyg
  • Mest gillade

  • Perfekt

    Gillat omdöme
    Måste bara kommentera föregående omdöme eftersom det innehåller felaktigheter.
    5DmkII har till att börja med i och med den senaste firmwaren stöd för videoinspelning i 24p och 25p. Så det är inget 7D skulle vara bättre på.

    Sen när det gäller vikt och balans så beror det på hur man använder den. Med ett stort och tungt objektiv är 5:ans tyngd att föredra - alltså BÄTTRE balans än 7D.

    7D är utan tvekan en av dom absolut bästa APS-C-kamerorna, men 5D2 är i en annan division tack vare fullformatssensorn.
    2 år sedan
  • Alla omdömen

  • Utmärkt
    Trotjänare. Fantastisk kvalité i fotoläget som än idag håller måttet. Man börjar dock märka att videokvalitén har blivit omsprungen av flertalet konkurrenter.
    4 mån sedan
  • Perfekt
    Har två stycken och de fungerar klockrent. Ena kameran är uppe i över 150,000 bilder utan att ha några tecken på att den har använts så pass mycket. Tvekar inte en sekund på att fota med ISO 3200 och ibland kan jag sträcka mig till ISO 6400.
    5 mån sedan
  • Mycket bra
    Bortsett från sport-foto så är det en fantastisk kamera, haft min i 3 år och det lutar åt att jag köper en till nu när de är nere i halva priset mot vad de kostade när jag köpte min.
    6 mån sedan
  • Utmärkt
    För priset så får man riktigt mycket kamera. Där är en del saker som jag saknar från mitt tidigare märke Pentax, men slutresultatet jämfört med min gamla kamera (Pentax K-7) är astronomiskt. Kvaliten ut från denna kameran är enastående.

    + Stor sensor
    + Färgerna
    + Ligger riktigt bra i handen (köper man till batterigrepp ligger den ännu bättre)
    + Batteritiden
    + Kompatibel med Camera Controller till Android-apparater
    + Byggd som en pansarvang: Har tappat den i marken, funkar hur bra som helst ändå.
    + Filmläget

    - Ljusmätningen är inte optimal enligt mig. Ibland får man överdriva med exponeringskompensationer för att få rätt resultat.

    Överlag så levererar 5D MKII riktigt bra resultat. Brukar dock inte vilja gå över 3200 ISO, efter det blir det svårt att dra ner bruset i PS, utan att bilden blir alltför suddig. Jag har vänner nära mig som har haft stora fokuserings problem med denna kameran dock. Hennes kamera har varit inne på service mer än hon kunnat använda den. Har inte testat 5D MKIII än men jag hoppas verkligen de har rättat till dessa felen i den.

    Filmfunktionerna är stålande. Att kunna använda manuellt läge för att få bilden exakt så som man vill ha den UTAN att kameran ändrar inställningar automatiskt beroende på hur mycket ljus som kommer in. Dock behöver man en extern mick för att få bra ljud, den inbyggda micken är inget att hurra för :P.
    8 mån sedan
  • Utmärkt
    Fortfarande världens mest proffsanvända kamera. Revolutionerade HD-video och skapade en ny generation filmskapare. 5dmk2 är en levande legend.
    1 år sedan ( Uppdaterat: 8 mån sedan )
  • Mycket bra
    ........Wow. Aldrig mer APS-C för mig. Det kommer bli en dyr historia med alla L-objektiv men vilka trevliga bilder det blir :D
    9 mån sedan ( Uppdaterat: 8 mån sedan )
  • Perfekt
    Mycke bra
    1 år sedan
  • Perfekt
    Oj vilken kamera, undrar om det går att ta dåliga bilder med denna överhuvudtaget, på med ett L-optik och man njuter varje gång man tar en bild. Jag fotar mest naturbilder och porträtt och till det är den perfekt. Har inte hunnit testa videofunktionen så mycket mer än att jag ser att det är dags att börja lära sig att snabbt fokusera manuellt medans man filmar. Priset just nu är verkligen trevligt och jag slutade vänta på mark III när jag insåg att jag fick ett Canon EF 70-200/4,0L IS USM "på köpet" jmf med vad mark III troligtvis kommer att kosta när det kommer ut någongång, kunde inte motstå den dealen :o)

    Köp köp.
    1 år sedan
  • Perfekt
    Mycket bra på alla sätt och vis. Återkommer med ett mer ingående utlåtande när jag hunnit hårdtesta den mer.
    1 år sedan
  • Perfekt
    jag är lite av en iso nörd och är rädd att gå över iso 400 men med den här kameran så kan jag ligga på iso 3200 och endå vara nöjd med kvaliten !
    slår man ner den till iso Low eller 50 med ett L objektiv så är det en dröm! bilderna blir bra vad det en e på ! och med 21 mp så kan du cropa bilderna sjukt mycket utan att gå miste om för många pixlar

    killen som snacka om att 7d är lika bra har nog inte ägt båda. kan ju säga så att 7d har inte en chans mot 5d mark ii. det enda 7d har mot 5d är 60 fps i video!
    2 år sedan
  • Utmärkt
    Måste bara börja med att kommentera föregående inlägg, avseende balans kontra vikt. Personligen har jag svårt att hålla med om att 5D Mk2 med vikten 810g skulle ha så mycket bättre balans vid användning av stora objektiv, än 7D med vikten 820g (bådas vikt angivna för enbart hus). Men det är min personliga erfarenhet.
    Av de som testat både 5D2 och 7D är det nog ingen som ifrågasätter att 5D2 är bättre på de flesta punkter. 7D har bättre autofokussystem och är snabbare. I övrigt vinner 5D2 med fantastisk brushantering som pricken över i.
    (Innan 7D kom med sitt autofokussystem hade den fått den tionde stjärnan, men så är det ju med all utveckling, kraven höjs i samma takt)
    Vad kan Mk3 bjuda på?
    2 år sedan
  • Perfekt
    Toppklass! Suverän bildkvalité och kvalitén på video i Full HD är mycket bra. Ganska lågt brus upp till ISO 12800!
    2 år sedan
  • Perfekt
    Grymt bra!
    2 år sedan
  • Perfekt
    Knäcker fortfarande allt på marknaden i sin klass. Inte den snabbaste seriebildtagningen men jag fotar varken sport eller flygande fåglar så 10:an är given.
    2 år sedan
  • Mycket bra
    Bra sensor, lågt brus och fungerar bra på höga ISO.

    Rutten af som är långsam och osäker samt kräver att man lämnar in huset på af-justering innan det focuserar rätt.

    Lagom storlek, bekvämt grepp och mycket användarvänlig med C-lägen och dubbla inmatningshjul

    En mycket bra kamera på allt utom att den är långsam på serietagning och att af prestanda är som i en 10 år gammal instegskamera.
    2 år sedan
  • Utmärkt
    Nu när 7D finns så är det enda som är bättre med 5d markII är sensorn och allt det innebär med en fullformat. Känns faktiskt rätt så gammal. Men leverera bilder kan den.

    7D vinner på:
    Autofokus
    Seriebildtagning
    HD 1080p 24 per sekund
    Vikt och balans (lite mindre, därmed lättare att ha med sig)
    Fräschare känsla
    Blixt, bra när man fotar folk i medljus, annars skuggor i ögonen.
    2 år sedan
  • Perfekt
    Lite långsam AF när det är riktigt riktigt mörkt, men inget som gör att den tappar 10:an. Sinnesjukt bra brusreducering om man framkallar RAW-filerna på rätt sätt. Efter två år på marknaden finns det inte en kamera i prisklassen som kommer i närheten.
    3 år sedan
  • Utmärkt
    Bättre autofokus, seriebildtagning och isoprestanda så blir det 10
    3 år sedan
  • Perfekt
    En annan division med fullformat! Filmfunktionen är mycket bra om du har ambitioner som biofilmare, kräver givetvis mycket manuellt arbete men bildkvaliten blir hisnande. Jag använder Pinnacle Studio för att redigera (nya versionen har stöd för kameran). Jag är imponerad och nöjd!
    3 år sedan
  • Utmärkt
    Det enda jag är besviken på är autofokusen. Den är riktigt dålig jämfört med min gamla 1Ds mkII (från 2005!).

    Filmläget kräver entusiasm minst sagt. Men när man får till allt, då blir det riktigt bra! Kräver dock en bra extern mikrofon, rätt slutartider, en bra converter för att kunna editera filmen i efterhand (Neoscene från Cineform är att rekommendera).

    Ser man filmläget som något kul och skall använda kameran enbart för fotandet. Ja, då blir man inte missnöjd med denna kamera!

    Jag köpte den för mässpris, 21.000kr. För dessa pengar blir det inte bättre idag!

    PS. Efter nyår kommer en ny FW för att filma i 720p.
    Och i mitten på nästa år kommer en ny FW där man skall kunna filma i 24/25fps istället för i 30 som idag.
    3 år sedan
  • Utmärkt
    I mitt tycke den mest kompletta kameran i skrivande stund. Jag har haft DSLR:er i rätt många år, men det här är min första småbildskamera.

    Jag är bara amatör, men jag har fotograferandet som min största hobby och har sålt en och annan bild. Därtill fotograferar jag för en idrottsförening. För mig är detta en helt fantastiskt bra kamera. Jag kan ta extremt högupplösta bilder vid ISO-tal som förr var en utopi, jag kan spela in filmer med otrolig kvalitet och jag har en kamera som, i jämförelse med rena proffshus, är liten och smidig.

    Autofokus och fps räcker inte riktigt för seriös sportfoto, men det är nog också det enda denna kamera inte klarar.

    Det här är en kamera jag kommer att behålla i många år.

    Köp!
    3 år sedan
  • Perfekt
    Mycket bra och prisvärd kamera!

    rent bildmässigt behövs det inte säga så mycket, för det blir inte mycket bättre än så här :)

    Blir extremt bra bild om man filmar med kameran på stativ och är snabb på manuell focus.
    extern mikrofon rekommenderas vid handhållet så man slipper oljudet från IS och dyligt!

    skönt nu när firmware med manuell bländare, iso och slutare går att ändra vid filmning!

    om man vill göra lite mindre filer så går det komprimera dom till .mkv 720p i RipBot264 på ett snabbt och enkelt sätt. Det blir bra kvalitet till en tiondel av storleken cirka.
    3 år sedan
  • Utmärkt
    Min första egna DLSR och är väldugt nöjd ännu. Har provat många olika modeller innan och denna och ångrar inte mitt val.

    Väntar fortfarande på 24-70 objektivet men har kört mycket tele och macro och det blir mycket fina biler.

    Den är snabb och lätthanterlig. Skulle dock vilja ha en snabb-knapp för vitbalans. Det är inte alltid man orkar gå igenom och fixa det iefterhand.

    Räkna med 30MB/bild i RAW+JPG läget så köp det största och snabbaste minneskortet du kan hitta (Sandisk 32GB Extreme III t.ex)
    4 år sedan
  • Perfekt
    Jag har gått från 20D till 40D och nu till 5D MkII. Från 20D till 40D var det inte någon jättestor skillnad, men det var det när jag bytte till den här. Oj, oj, oj...

    Jag har bara ägt den några veckor, men jag vet redan nu att den kommer att hänga med mig flera år.

    Fullformatssensorn gör att mina vidvinkelobjektiv äntligen kommer till full användning och filmläget (1080p) är otroligt.

    Det finns några nackdelar som jag ser det:

    * Priset. Kameran gräver djupa hål i folks fickor.
    * Bildstorleken. 21 megapixlar ger enorma filstorlekar - det gäller att ha rejält med expanderbart lagringsutrymme.
    * Avslöjande. Det går inte längre att skruva på dåliga objektiv. Man måste köpa riktigt bra gluggar för att göra bildsensorn rättvisa.

    Men dessa nackdelar är förstås inga nackdelar i sig, bara en följd av att äga en kamera som är så nära proffsklass en vanlig dödlig arbetstagare kan komma.

    Tröttnade för övrigt på att kameran ständigt varit utsåld i Sverige, så jag köpte min från Holland (cameranu.nl), vilket jag kan rekommendera. Men det är dyyyrt.
    4 år sedan
  • Perfekt
    Jag tror jag är kär... Vilken underbar kamera. Jag bytte från 40D för att få fullformat. Jag övervägde att köpa 5D, eftersom Mark II:an dröjde, men jag är glad att jag väntade. Värd både väntan och varenda krona.
    4 år sedan
  • Perfekt
    Uppfyller alla mina förväntningar och mer än så, förmodligen är det bara videofunktion som kommer att förbättras på uppföljaren, så för oss fotografer håller kameran säkert i många år. Vilket lyft! och otroligt prisvärd.
    4 år sedan
  • Perfekt
    Vilket lyft. Gått från 10D till 5D MkII, som att kliva in i en annan värld. Bilderna helt fantastiska och funkar bra med LR2.2.
    4 år sedan

Internationella omdömen

(7.50) 1 omdömenCanon EOS 5D Mark II från våra medlemmar i Norge. Översätt till svenska.