Produkter från Samsung (1448)
Visa alla
Samsung Mobiltelefoner
(135)
|
|
Samsung SGH-i900 Omnia 16GB
Mer än bra en mobil. Den har bland annat en generös pekskärm, Windows mobile Professional 6,1, 5 MP kamera, GPS, MP3, radio, 16 GB minne och minneskortsplats, bluetooth, quadband med mera.
Finns i lista: mobiler, Fler...
Jämför abonnemang: Telia Mobil Prata på, Tele2 Kompis, Telenor 99, Fler...
Relaterade produkter: Sony Ericsson C905 (2 562:-), Sony Ericsson W995 (3 176:-), Fler...
Priser
Lägsta: 4 834:-
I lager: 4 834:-
Säljs av 7 butiker-
Egenskaper
-
Omdömen

Totalt 27 omdömen
av Prisjakts användare -
Recensioner
Totalt 30 recensioner -
Mer info
Inga produktfrågor
6 diskussioner
-
Statistik
Rank: 137
Prisutveckling: -
Bilder
6 galleribilder
4 produktbilder
I grafen visas fördelningen av samtliga betyg.
Staplarna är färgkodade efter betygens ålder enligt följande:
Senaste 3 mån
3 mån till 1 år sedan
Äldre än 1 år
Fysisk design:
* På plussidan så ser den väl fin ut.
* Hur tänkte de när de satte stylus i ett snöre? Ser ut som en eyeliner och är meckigt.
* Knappar sitter konstant på fel ställe. Varför? Bara att höja/sänka volym under samtal känns obekvämt.
* Proprietärt sladdgränssnitt istället för standard usb/phone. Vansinne. Det är dessutom på tok för klumpigt och i vägen.
* Headset är oerhört kass. Känns som om Samsung ligger generationer efter avseende storlek och kvalitet.
* En unik skärmdimensionering hindrar effektivt nyttjandet av många spel och annat. Annars ett huvudargument för WM-lurar.
Telefonen är dessutom varm och fick snabbt dåligt batteri.
Mjukvara:
* Helt ofattbart fumlig fernissa ovanpå standard WM. Samtliga egna varianter (telefonbok, alarm mm.) är mycket sämre. Varför lägga till något som gör telefonen sämre?
* Uppdatering / Patchar. Man struntar uppenbarligen helt i denna produkt. Det finns en massa 3e parts lösningar på nya ROM och annat, men Samsung själva har helt somnat vid ratten vad det verkar. har inte sett nåt nytt för den skandinaviska marknaden.
*** Jag skulle kunna fortsätta i all evighet. Jag har en jobbtelefon. hade jag köpt den för egna pengar hade nog varit riktigt förgrymmad. Äger en snajsig Samsung-TV som jag är väldigt nöjd med. Skulle dock aldrig mer komma på tanken att köpa en samsunglur.
- För stor och klumpig!
- Anslutningar på strategiskt helt fel sidor av enheten!
- De stora knapparna på framsidan under skärmen har små springor där det lätt kommer in skit, som inte kommer ut!
- Lättrepad skärm!
- Dålig batteritid/samtalstid!
- Långsam programstart!
Det tar till exempel 2 sekunder att få fram huvudmenyn i WM 6.1 Pro. Hela telefonen är SEG!
- Blir väldigt varm bland annat när man kör lite mer krävande program.
- Min enhet är reparerad efter att en krets brann upp. Kan förstås vara måndagsexemplar.
- Handsfreefunktionen mycket opålitlig jämfört med andra telefoner. Kopplar upp/ner och visar fel information om att handsfree är ansluten. Kan förstås vara just denna enhet eller OS/mjukvara...
Det känns inte bra att ha betalat så mycket för en pryl som orsakar så mycket krångel, fel och allmän irritation.
Tummen ner!
+ Den suveräna muspekar kontrollen som gör att pekskärm känns överflödigt på denna mobil.
+ Ljusstark skärm
+ Snabb
+ Klarar spela de flesta DivX filmer (AC3 kodade får inget ljud)
+ Windows mobile innebär tusentals med programm som funkar.
+ Oändligt med möjligheter.
- Display är väldigt lättrepad.
- Bright spot på display på alla telefoner.
- Display käkar upp batteri på mindre tid än en laptop om du har den på max ljus och tittar på film.
- Samsung verkar ha glömt att norden finns. (Firmware borttagen från deras sida)
- Ljudet slutar fungera ibland speciellt om man använder radio och hörlurar. (Omstart krävs för att få det att funka igen)
- Känner inte igen 16gb kortet som sitt huvudkort utan går på de mindre som blir fulla snabbt av sms och mms. Man måste rensa inkorgen minst 1 gång vart annan vecka. Har hittat stället där det sägs gå att ändra - men MIN telefon verkar inte ha den möjligheten.
- Dåligt med batteritiden. 4 timmar som mest i passivt läge och den stänger av sig själv.
-+ Extremt känslig skärm. Är iofs även ett positivt ämne, men inte när skärmen tror den ska lysa när den ligger i väskan också trots 'knapplås'.
- Det är i stort sett omöjligt att se något på skärmen i fullt solljus utan solglasögon.
- Känns som ifall den går sönder så fort man tar i den; fast det är nog jag. Är van vid tåligare telefoner.
+ 16gb minne skulle vara trevligt till alla telefoner, men se tidigare minus.
+ Trevligt ljud fast dålig bas, men så är det en mobil :p Man vaknar lätt av rignsignalen på morgonen.
Blir helt klart åter igen en Eriksson i nästa mobilköp!
Mobilen får 4 stjärnor pga ljudet.
+ Finns mycket kul att ladda ner till Windows Mobile (rekommenderar SPB Shell)
+Tålig skärm
+"touchpad" mus (mittknappen)
+ Sjukt bra GPS (för mobil)
+ Mycket minne
+ Bra Kamera
- Vissa grejer i Windows UI är mindre touchvänliga
- Som med alla windows kraschar även detta men sällan.
- Skriva SMS utan deras T9 sak på är jobbigt (ÅÄÖ i tecken listor)
- Spellistor i grundspelaren sparas inte. (finns windows media player också dock)
Bra menusystem.
Sms tangentbord, men å ä ö är blandat med 100 symboltecken man aldrig använder.
Jobbig alarm inställning. Sparar varken senast inställda tid eller väckningston eller timer. Kan inte ändra det förinställda. Någon som kan hjälpa?
1700.- 2år Kompis /49:-/mån
+200 i förhöjd avgift/månad.
* Tar ett tag att lära sig inmatningen utan för många feltryck, men sedan går det som smort. (kör med samsungs "fulltngtbrd"+xt9)
* Gillar inte Samsungs "multi-uttag" (laddning/hörlur/... i ett).
* WM 6.1 är inte byggt för touch-telefoner, vilket märks väldigt tydligt.
* Den låser sig ca 1 ggr/vecka, måste ta ut batteriet för att starta om (har dock kommit på att man ska ta det "lugnt" ett tag efter att man låst upp telefonen, då låser den sig inte lika ofta)
* Jag har fortfarande inte fattat poängen med "widget"-skärmen, så använder den aldrig (kör med Spb som sagt)
* Jäkligt bra med "aktivitetsknapp" ("alt+tab-knapp")
* Funkar kanon med Exchange.
* Är ej imponerad av kameran (jämfört med motsvarande SE och Nokia, 5 MP)
* Går ej att byta minneskort utan att ta ur batteriet
* GPS:en funkar riktigt bra
* "Normal" användning ger mig ca 2 dagar utan laddning (utan filmtittande)
Skulle nog köpa en annan telefon idag, utan WM (ex nya Omnian kanske :) men den är väl inte släppt ännu iofs?).
Trimtips: http://wissinger.wordpress.com/2008/11/23/mnga-frgar-om-samsung-omnia-hr-kommer-mina-trimtips/
Roligt att man kan installera program på den!!
Den inbyggda GPS är okidoki!
kan ta lite tid att starta upp ibland!!
navi programmet som man får med är toppen!
Skärmen duger fint!
Tycker de skulle gjort ett större fullskärm tangentbord så man inte skriver fel lika lätt!
ett tips.. ladda ner och installera Spb mobile shell!!
Blir lite roligare hantering än orginal menyerna!
Ljudet på musik är dock totalt kass med de medföljande lurarna och det blir inte bättre av att mediamjukvaran saknar EQ. Blir kanske bättre med ett par bättre hörlurar - har inte hunnit testa detta ännu.
Kortfattat: Är du den enkla typen som absolut inte vill spendera någon längre tid på att lära känna din telefon KÖP EJ!!
Ps: Ringde Samsung support ca tre ggr
+ Stilren och lagom storlek
+ Många smarta "gadgets" som kan underlätta om man lär sig dem
+ Smart sidopanel på "skrivbordet"
+ Lätt att installera fler apps
+ Kamera med många finesser
- Dålig känslighet och i displayen. Vet inte om tryckningen tar eller inte.
- Även det stora tangentbordet är för litet för att skriva ett sms på
-Dålig känslighet i "pekplattan" mellan knapparna.
- XT9 fungerar väldigt dåligt.
- Wi-Fi kopplar sporadiskt bort sig under session. Svårt att logga på igen. Krävs ofta omstart av telefon. Allmänt dålig Wi-fi.
- Bluetooth i princip samma som Wi-fi.
-Sync med Outlook är för enkelt och tillåter inte några som helst avancerade inställningar.
- Ful-trix för att fixa andra alarmsignaler såsom att byta ut den existerande filen.
-Överlag dåligt med val i inställningar. Svårt att hitta rätt.
Jag tycker inte att denna produkten var genomtänkt eller redo för att släppas. Gick ifrån Samsung för 3-4år sedan pga dålig mjuk & hårdvara. Tycker inte de har bättrat sig utan ligger fortfarande långt bak i tävlingen om funktionsduglighet och prestanda.
Efter detta uppvaknandet så gick jag tillbaka till en "vanlig" telefon. Tack till mobiloperatören som lät mig byta och ta en SE C905 istället. DEN kan jag rekommendera och den kommer ett omdöme om den också.
Jag har lagt på SPB Mobile Shell men de senaste dagarna är jag tillbaka i Omnia:s eget gränssnit vilket faktiskt har sina poänger. Annars kan jag verkligen rekomendera Youtubeplayer och Core Player. Bra mediaspelare. Och så använder jag ett BT headset. SE HBH DS205. Funkar klockrent. Styr samsungs egen mediaspelare och core player. Men som sagt summan av kardemumman.. du måste gilla att trixa med telfonen. Vill du ha ett smidigare gränssnitt är det Iphone som gäller men då får du ge upp en "riktig" radio, MMS och att spela in video (om du inte jailbrejkar). KANON
+ sjuhelsiket snygg
+ Bra kamera gps wifi
-sensorn
Och som svar till vissa av kommentarerna här inne. Avsaknaden av externa knappar är inget problem med mediaspelaren eftersom man kan använda den optiska musen till att byta låtar etc etc.
Touchplayer kan läsa DivX, Xvid, etc etc (man behöver inte använda windows mediaplayer)
Man behöver INTE konvertera filerna. Jag har valt bort konvertering, och alla filer kan ändå öppnas.
-----
Toppentelefon! Visserligen är inte touchscreenen lika vass som hos iphonen, men den är ändå fullt tillräckligt och lite till.
Allt annat funkar jättebra och den är snabb.
+ GPS:en är snabb
+ Internetuppkopplingen är bra och snabb (nedladdning av Googlemaps går på ett nafs trots att jag "bara" har 0,384kb/s surf)
+ Videouppspelningen funkar även med okonverterade Xvid-filer i standardprogrammet touchplay. Och det är bra uppspelning med bra bildkvalitet
+ 16gb inbyggt och sen kan man bygga ut med 16gb till! (bra för mig som vill ha filmer och massa musik på min multimedia pryl)
+ många funktioner och enkelt att installera nya program.
- manualen är urusel. man får verkligen själv testa sig fram och kolla runt på nätet
(- touchscreenen är lite sämre än på en iphone, men verkligen inget som stör mig det minsta)
- kameran har ingen riktig blixt och tar därför tveksamma bilder om ljuset inte är bra
Till min förvåning vande jag mig väldigt snabbt vid iPhonen, dessutom var allt extremt lätt att installera, emailen framför allt jmf med tidigare active-sync mobiler, jag har till och med lärt mig uppskatta vid iTunes som jag tyckte var ett elände i början, podcast är fantastiskt bra, speciellt när man bor utanför Sverige som jag gör och vill höra lite svensk radio emellanåt.
Använder mobilen mest för email, calender, contacts, musik, musikvideos och samtal förstås, mindre för kamera och annat lull-lull. Har köpt några billiga spel, backgammon t.ex som är bra att ha när man sitter och väntar på en flygplats.
Tillbaks till Omnian som jag hade hoppats skulle överträffa iPhone och lite till, kör den paralellt på et twinkort....detta är mina synpunkter:
- tryck-känsligheten på skärmen är helt bedrövlig, känns som man måste trycka hål för att få kontakt
- svenska å-ä-ö ligger två klick bort vilket gör det omöjligt att skriva, visserligen finns XT9 men inte "good enough"
- man måste använda pekdonet som dessutom inte går att förvara i telefonen, för småttigt helt enkelt
- när skärmen släckts ner och man skall start upp är fördröjningen otroligt irriterande, varför i hela världen tar den 10 sekunder på sig, dessutom disablar den wifi av någon outgrundlig anledning och vid något tillfälle schabblade den bort den mobila uppkopplingen
- wifi kopplar inte upp sig lika lätt och automatiskt som iPhonen, både på jobbet och hemma så kommer den ej på nätet utan att man måste stänga av och på den, iPhonen och Laptopen är konstant på
- omarrangerade i Menus, det är tametusan nästan helt omöjligt att ticka i och ur boxarna,
- som i alla MS Mobile ligger en massa program öppna helt i onödan i bakgrunden, det gör den inte bara seg men man oroar sig för att den ligger och tickar data-trafik på mobil-nätet, framför allt när man är på roaming förstås
- att sätta upp active sync var lika omständigt som på alla andra MS Mobile mobiler, dessutom försvann det över natten
- man kan inte se förbrukad data-trafik som i iPhonen
- den uppträder som sagt segt emellanåt vilket förmodligen beror på att man måste gå in i taskmgr och stänga ner öppna program, även de ej tar kraft är jag övertygad om att det påverkar snabbheten
Sorry men den här apparaten är helt enkelt inte bra och jag måste mosträvigt erkänna att iPhonen är den överlägset bästa affärsmobilen jag haft. Snabb, "lättfotad", extremt användarvänlig och har aldrig hängt sig.
- Man MÅSTE ha pennan, annars klarar man sig inte. Detta blir ganska jobbigt i längden eftersom man får kramp i fingrarna. Pilligt.
- På grund av att det i princip inte finns några externa knappar fungerar mediaspelaren ganska illa. Man måste låsa upp telefonen och öppna mediaspelaren varje gång man vill byta låt eller bara pausa.
- Trots vad som står på etiketten så kan inte light-versionen av Windows Media Player läsa DivX. Filerna omformateras istället vid överförflyttningen och blir därmed i princip omöjliga att se på, pga kvalitetsförluster. Tråkigt eftersom det var en av anledningarna till att jag köpte telefonen.
- I och med den ovan beskrivna automatiska filkonverteringen av oläsbara filer kan de resulterande filerna bli oerhört stora, upp till 4-5 gånger ursprunglig storlek.
- Det är mycket svårt att hålla koll på minnestillgänglighet. Det finns ingen sökfunktion för att hitta stora filer om man vill frigöra plats, bara de över 64k vilket i princip alla filer är...
- Senaste verionen av användarmanualen är tyvärr totalt värdelös. Det står hur man skickar ett SMS (vilket de flesta borde kunna efter att ha haft mobiltelefon i x år) men inte hur man ändrar alla inställningar eller hur man använder alla mer avancerade funktioner som finns.
- Det är extremt omständigt att ändra inställningar. Det har tex tagit mig en vecka att hitta inställningarna för att prioritera wifi-uppkoppling före GPRS.
- När man ska välja ring- eller alarmmelodier kan man bara välja fördefinierade melodier, inte egenvalda.
- Samsungs widget-meny, som jag annars verkligen gillar, går inte att konfigurera alls och det går heller inte att lägga till egna genvägar som widgets. Widget-läget är inte kompatibelt med de andra, redan inbyggda genvägarna.
- Kontaktlistans format är inte kompatibelt med alla andra mobiltillverkare. Jag överförde mina kontakter från en SE W810i och namnformatet förändrades helt, vilket har inneburit flertalet timmars redigeringsarbete. Lyckligtvis kan detta efter synkronisering göras i Outlook så man slipper göra det med pennan!
- Batteritiden om man använder lite funktioner ligger 'bara' runt 24h
Efter att ha sagt allt detta ska sägas att:
- Kameran är fantastiskt bra
- Emailen fungerar utmärkt och är urenkel att konfigurera (i princip självkonfigurerande)
- GPSen må vara ganska oexakt men Google maps med GPS är inte en dålig kombination alls
- Word- och Excel-redigerare samt PDF-läsare fungerar jättebra tycker jag
- Med Skype installerat och wifi hemma betalar man faktiskt inget för att ringa (när man väl lyckats konfigurera telefonen till att prioritera wifi-uppkopplingen)
- Windows Media Player läser mp4 och mpg-format alldeles utmärkt - intressant eftersom fullversionen inte klarar mp4
- Skärmen är knivskarp
- 'Senast andvända program'-delen av startmenyn tar bort den mesta irritationen av att man inte har möjlighet till genvägar på skrivbordet
För att skriva ett eget omdöme, klicka på "Ge omdöme" överst i listan. Klicka här för att gå dit.



Lägg i produktlista
Göm
Vad är detta?
Klicka här för mer info om hur du använder produktlistor.
OBS: Vissa av dessa funktioner fungerar bara när du är inloggad.