-
44
Butiker
-
Egenskaper
-
3
Omdömen
-
4
Recensioner
-
1
Forum
-
Statistik
Rank: 41
Prisutv: -
6
Media

-
Relaterade
Liknande:5
I listor: 10
-
Som helhet nöjd. Visst är den tung och relativt stor, men det är priset man får betala för att ha en tyst låda med såpass mycket utrymme.
Jag kör den med mITX, i5 3570k med stockkylare, lågprofils-ram samt en 2.5" ssd och en 3.5" hd. Ska eventuellt plocka in ett grafikkort senare också. Det lär utan problem få plats.
Viss minus för byggkvalitet på sidoplåtarna. Verkar inte vara ensam om att ha svårt att passa in dem.
Edit:
Har nu stoppat in ett grafikkort (GTX 660 med Windforcekylning). Det gick in utan problem och sitter väldigt bra beläget för att kylas (tar in luft genom perforerade sidan av datorn). Dock är problemet med dålig passform på sidoplåtorna ett irritationsmoment varje gång jag öppnar datorn.4 mån sedan ( Uppdaterat: 3 mån sedan ) -
Riktigt bra låda! Bra utrymme att jobba i (tills man fyller den med stora kylare och grafikkort), gedigen kvalitet och framförallt snygg. Vill man köra vattenkylning finns ungefär hur många möjligheter som helst. Vill man inte det får det plats stora luftkylare utan problem.
Enda minuset är att mitt exemplar har taskig passning i ena sidoplåten, man får vålda lite för att få av/på den.7 mån sedan -
Sålde just min nyköpta Prodigy Vit. Den var helt enkelt
för tung och stor. Jag trodde att jag kunde komma
över de 25 breda centimetrarna men nej. Det såg
inte bra ut. Ett chassi ska vara helst max 20cm i
bredd. I värsta fall 22cm. Men 25cm
är bara för mycket.
Förutom det så var vaggorna för hårddiskarna för
klena. Den övre hårddiskburen var inskjuten snett.
Sidoplåtarna väger bly. Se även upp för nätagget.
Den ska helst vara 140mm om modulär. 150mm
om icket modulär. 160mm kan ev. gå i vissa fall
om man är envis.
Bra pris dock.8 mån sedan