Se fler produkter från LG (853)
Visa alla LG LCD-TV (262)

  •  
    Klicka på en stjärna för att sätta ditt betyg
  • Mest gillade

  • Perfekt

    Gillat omdöme
    Bilden är mycket dålig och helt värdelös när man tittar på 3D från vanliga 2D sändningar. Men när du ändrar inställningarna så får du en TV helt i toppklass både från 3D och 2D. Välj film vid i 2D läge och ställ in. Kontrast 75. Ljusstyrka 65. Skärpa 35. Färg 50. Färgton 0.

    Välj film i 3D läge. Ställ in Kontrast 100 för bästa 3D effekt.
    Ljusstyrka 60. Skärpa 35.

    Du kommer att bli helt överväldigad över bildens kvalitet både på 2D
    och 3D
    Från mig får den 10 av 10 både på 3D och 2D
    8 mån sedan
  • Alla omdömen

  • Utmärkt
    Överlag Supernöjd.
    Gick i från en 32" LCD Philips Tv till denna 47"

    Efter att ha följt inställningarna i från Yngve Aspelin här så vart det en rejäl knuff frammåt (bild messigt) speciellt i 3D.

    SmartTV funktionerna är överlag bra. Flyter på smidigt.
    Webläsaren är ju inte så smidig, efter som det är meckigt att skriva med fjärrkontrollen. En bra ide här är att nyttja sin Smartphone (Android) till just skrivandet, eller varför inte också till navigerandet.

    Netflix fungerar utmärkt, blir jätte bra bild.
    Övriga "appar" knappt testat och det finns inte mycket som är intressant. Men SmartTv är mer änn bara "appar" enligt mig iallafall.

    Vill man dela ett Youtube klipp från sin smartphone (Android iallafall) så får man upp det som alternativ i Telefonen att dela den med TV:n. Fungerar utmärk.

    Uppspelning av filer via USB sticka är grymt bra med Resume på filmerna. Man stoppar bara i USB stickan (har bara testat via sticka) i TV:n o vips så öppnas en katalog, bara o bläddra i den som på vilken dator som helst. Välj filmen och tryck ok. filmen spelas upp.
    Alla format stöds inte med ett flertal.

    Jag hade fått intrycket att TV:n skulle vara seg i menyerna & i SmartTv funktionerna, men jag tycker det flyter på bra. Visst det skulle kunna gå snabbare, men det handlar då om kanske Max 0,5 sek. Min Boxerbox är betydligt långsammare.

    Internet, för att nå Internet behöver man LG´s wifi dongel. Alternativ trådat (RJ45). Jag har bara testat trådat, och det gick grymt smidigt till. I med sladden o allt var klart. Inga inställningar att mecka med. Bara plug & play.

    Streamat, från Internet. LG lägger till en del "appar" bland annat så kan man titta gratis på några 3D inspelningar (konserer o lite sådant). Jag har 10Mbit hemma o den buffrar på 3D matrela. Om det beror på min internet pipa som är för klen eller överlastad server, vet ej.

    På Plus sidan hittar vi
    +Bra bild
    +Bra 3D, blev överaskad hur pass bra 2D till 3D fungerar, grymt.
    +SmartTv funktionerna fungerar bra, & smidigt.
    +Mobil App (testat med Android Samsung Galaxy S2)
    +Spelar upp Backupade filmer på USB, på ett enkelt sätt. Tar fler talet format.

    Det som varken är bra eller dåligt är
    = Ljudet, inte jätte bra. Inte jätte dåligt. Bättre än Philips gamla 32 LCD tvn vi hade.

    På minus sida
    -Svårt att navigera med fjärrkontrollen i Webläsaren, jobbigt överlag att skriva med en fjärrkontroll. Nyttjar därför Telefon i stället för det.
    -Tar inte alla filformat.
    -Wifi, dongel följer inte med kostar runt 420:- att köpa.

    Slutklämm
    Jag är mycket nöjd med Bilden. överlag nöjd med Ljudet. Välldigt överaskad hur bra SmartTv funktionerna fungerar. Android Appen visade sig faktiskt vara användbar, inte bara en kul grej.
    Full pott om det hade följt med Wifi dongel.
    16 dagar sedan
  • Detta omdöme är under utredning
    17 dagar sedan
  • Utmärkt
    Håller med yngve aspelin, mkt bra 2D och 3D kvalitet!

    Köpte först Samsung UE50ES5505 som just nu ligger nr1 i LCD-statestik, den är 50" och har 50Hz men fick lämna tillbaka den då jag inte fick ordning på bilden (50Hz är enligt mig helt enkelt för lite/dåligt för en sådan stor LCD)...
    Köpte istället denna LG i äkta 100Hz + 400Hz Sub-field och är såååååå nöjd!

    Responsen på Smart-tv funktionen är helt i klass med Samsungs och mkt appar att välja mellan, här finns också 3D-filmer gratis att titta på såsom barnfilmer, koncerter, bilfilmer etc.

    Alla anslutningar bak är nedåt eller åt sidan så man kan hänga upp den riktigt nära väggen.

    PS3 funkar hittills utan problem med denna (har iofs bara provat NFS Most Wanted)...

    Att den sedan även har Widi är ren bonus, grymt! :)
    (www.intel.com/go/widi)

    Det enda negativa (hittills) är att fjärrens piltangenter sitter mkt nära andra funktioner = hoppas in på Guide/Home/Settings ibland fast jag inte vill, kanske har för stora fingrar?!...
    23 dagar sedan
  • Acceptabel
    Köpt på Siba för 6100 kr (de hade 20% rabatt på allt från lg en dag i höstas), så jag är nöjd. Dock tycker jag även att 7700 kr som den ligger på nu är riktigt prisvärt, så tveka inte är mitt råd.

    + Stor men tunn.
    + Smal ram runtom.
    + Kan spela upp praktiskt taget alla filformat från en enkel usb-sticka.
    + Enkel inspelningsfunktion.
    + Ganska stort utbud av appar (om man tycker det är kul).
    + Passiv 3D (bäst), och så ingår 4 glasögon vid köp.
    + Dual-play: istället för att splitta skärmen när spelar spel i tvåspelsläge så ser varje person endast sin egen skärm. Fantastiskt faktiskt :)
    + Ganska bra med appar för att streama film (viaplay, sfanytime). Dock saknas en del som filmnet mfl.

    - Bilden är inte i toppklass jämfört med plasma, blir ganska slätstrukna nyllen på folk ex.
    - Webläsaren är det segaste jag varit med om.
    - Uruselt med internminne, vilket ex. gör att webbläsaren börjar sega efter bara några sidor.
    - Dåligt med inställningar på text-tv. Går ex. inte att se halva rutan med text-tv och resten med programmet man tittar på.
    - Något laggigt med 1080p filmer från usb (720p funkar dock utan några problem).
    - Svtplay och andra playkanaler kan du glömma då appar saknas för dessa och webläsaren som sagt suger.

    [ UPPDATERING ]

    Har nu haft denna tv ett tag och kan bättre säga vad jag anser om den.

    - Inspelningsfunktionen är på sin höjd värdelös de få gånger den fungerar.
    För det första så tappar den kontakten med hårddisken stup i ett. Det hade inte varit några större problem om det inte vore för att då måste hårdisken omformatteras helt och hållet vilket innebär att allt man spelat in försvinner.
    För det andra så laggar ljudet ofta när man pausar/spelar vidare.
    För det tredje så kan man bara spela in tv-program på den kanalen man har på för tillfället (vad är meningen med att spela in det man tittar på!?), och tv-n måste vara påslagen för att inspelningen ska gå igång (glöm alltså att spela in program när du är borta om du inte har tv-n på för jämnan).
    Allt detta gör inspelningsfunktionen till ett stort skämt, och om det finns en enda funktion som en smart-tv ska klara av så är det inspelning.
    Drar från 2 stjärnor för att denna extremt centrala funktion fungerar.
    4 mån sedan ( Uppdaterat: 28 dagar sedan )
  • Mycket bra
    Köpte den på Komplett för 5990:- Prisvärd TV med bra bild och många finesser.

    +Snygg design
    +Väldigt bra bild med många iställningsmöjlighter
    +Nätverksanslutning
    +Styra via android app
    +USB inspelning
    +Film/foto uppspelning via USB

    Har bara haft den en vecka så jag har inget negativt att säga om den.
    1 mån sedan
  • Utmärkt
    Skulle fått en tia om man inte behövde en dongel för wifi :)

    Mycket bra tv för priset!
    4 mån sedan
  • Ganska bra
    En ganska bra TV med fin bild och goda möjligheter att påverka bilden. Den är tunn och har en ganska tunn ram. Jag valde den framför allt för att den har inbyggd mottagare för DVB-T2, inspelningsmöjlighet via USB-hårddisk och att den fanns till hyggligt pris (7690 kr på MediaMarkt).

    Överlag gillar jag LG:s tydliga menyer, men ett stort minus är att det inte går att namnge ingångarna själv och stänga av de man inte använder (det finns några olika namn att välja bland, men inga som passar). Dessutom dyker diverse DLNA-tjänster och utdelade resurser som finns i nätverket upp vilket är otroligt störande eftersom de alltid lägger sig före HDMI-portarna när man ska välja ingång. Jag har inte hittat någon möjlighet att stänga av detta (utan att dra ur nätverkssladden förstås). Vissa menyer försvinner dessutom lite för snabbt om man inte gör något. Har inte hittat någon inställningsmöjlighet för det...

    En annan nackdel är att den känns lite långsam. Kanalbyte tar 2-3 sekunder och detsamma gäller tiden att få upp ingångsmenyn. Min Sony-TV upplever jag som märkbart snabbare.

    Fjärrkontrollen skulle kunna vara bättre, åtminstone ur min synvinkel. Vanligt användande innebär att jag sätter på/stänger av, byter kanal och växlar mellan TV och Apple TV på HDMI2. Kontrollen är långsmal och för att hantera vanliga funktioner måste jag ofta byta grepp. Att byta ingång innebär t.ex. att hålla kontrollen längst upp och trycka på INPUT-knappen för att sedan byta grepp till längst ner och pila sig fram till rätt ingång innan man trycker på OK-knappen.

    Ju mer jag skriver, desto sämre låter TV:n, men det är fortfarande en ganska bra TV. Min erfarenhet är att de flesta TV-apparater har kompromisser, och denna har nog inte fler än andra...
    6 mån sedan
  • Perfekt
    Jag valde denna framför Samsung-modeller +/- 1500kr i prisskillnad, ingenting jag ångrar. Jag hade tidigare en 40 tums Samsung LCD och jag var väldigt nöjd. Jag har nu haft TV:n över en vecka.

    Jag ser sällan 3D och kommer nog inte göra det så ofta men jag tycker denna passiva 3D är överlägsen, skönare för ögat och känns mer naturligt.

    Jag ger TV:n full pott för att den har riktigt bra bild, även vid snabba rörelser känns det riktigt bra, det hackar ingenting. För den intresserade finns det hur mycket inställningar som helst, man kan verkligen förändra bilden efter egen smak.

    Jag har tittat på TV, allt från Aktuellt till serier och program. Jag har tittat på DVD och Blu-ray och spelar PS3. Fungerar Mycket bra! Jag har inte sett någon clouding alls eller några andra bild eller rörelseproblem.

    Jag har testat Netflix nu och några svenska motsvarigheter och det fungerar oväntat bra. "Smart-TV" är verkligen nice :)

    Jag har länge varit en Samsung-nörd och är det fortfarande. Jag har Samsung mobil, skrivare, stereo osv. Jag tänker inte överge Samsung men jag är så glad att jag vågade bryta min trend och ge ett annat bolag en chans. LG imponerar stort!
    7 mån sedan
  • Utmärkt
    !Jag återkommer när jag använt den ett tag.!

    Jag har ingen erfarenhet av LED televisioner bara CCFL.

    Jag avskyr verkligen termen "LED TV" Det är en LCD med strömsnåla LED lampor istället för lysrör, inte en helt ny teknik av bildpanelen.

    Nu till produkten:

    Jag gillar verkligen denna TV. Bildpanelen i sig är mycket bra för pengen och överraskade mig inte först men efter lite kalibrering blev bilden avsevärt mycket bättre! Tummen upp!

    3D: Jag kunde verkligen inte bry mig mindre om en teknik som inte är bra än. Visst, kul att den finns och fungerar väl rätt okej efter kalibrering men som sagt, det kommer jag ändå inte använda.

    Smart TV: Fungerar väl okej, saknar SVT Play men även där bryr i alla fall inte jag mig om det då jag kopplar den till min HTPC. Den kan faktiskt strömma MKV och alla dess format men INTE ISO eller IMG - dvd:er.

    Kontrollen: Nja, självlysande knappar på knappsatsen, skulle vara mycket bättre med lysande, te.x. led knappar. samt att knapparna inte är helt på topp.

    Men vad ska man önska sig för 7790:- som jag fick den på Webhallen.

    UPPDATERING: Den har fått några uppdateringar och senast igår fick jag in Netflix som app på tvn. Fungerar verkligen klockrent!

    Det enda negativa är att det inte finns något app till iPhone i Sverige än. I USA finns det så kanske kommer en Svensk version snart. *hoppas*
    8 mån sedan ( Uppdaterat: 7 mån sedan )
  • Utmärkt
    Väldigt nöjd med denna tv, ersatte en äldre LG. Väldigt fin bild, stängt av allt med bildförbättringar dock, truemotion ger en
    delay på läpparna, men, detta problem är ju känt.

    3d'n tycker jag är riktigt bra, spelat Assassins Creed Revelations, man verkligen ser djupet i bilden och att bara sitta och
    titta runt i staden är hög mysfaktor.

    Själva tv'n är mycket bild, lite tv, väldigt tunn och smal kant. Tog faktiskt inte mer plats än min gamla 37".
    7 mån sedan
  • Mycket bra
    För tillfället en av de populäraste TV-modellerna på Prisjakt. Måste bero på att det kanske är den mest prisvärda med 3D-funktion. Om man verkligen vill ha extremt mjuka interpolerade panoreringar (TruMotion/De-judder) måste man betala det dubbla, men det blir galet dyrt. 8 000 kr som denna TV kostar för tillfället är mer än nog för en TV. Många föredrar ändå att stänga av denna artificiella funktion.

    Plus:
    + Utmärkt passiv 3D. Jag föredrar helt klart passiv 3D. Hellre något lägre upplösning än komplicerade flimriga glasögon.
    + Relativt billig.
    + Många inställningsmöjligheter för bilden.
    + Fin skarp bild även i dålig betraktningsvinkel.
    + Service hemma vid ev. garantiärende.
    + Lättbegriplig utan behov av bruksanvisning.

    Minus:
    - LG Magic Remote appen funkar inte på min mobil (ZTE).
    - De-judder fungerar inte tillfredsställande.
    - Klent ljud.
    - Dåligt emballage.
    7 mån sedan
  • Perfekt
    Mycket bra TV, ingen clouding alls riktigt bra 3D samt mycket bra webbläsare. Köpte först en LG LW550 men lämnade tillbaka den på öppet köp när jag såg att man kunde få denna 2012 års modell för samma peng. Tycker att denna modell är snäppet vassare. Det ingår ingen Magic remote till denna men vad gör det när LGs app fungerar minst lika bra

    Mycket bra bild ! Cinema 3D klår aktiv 3d alla dagar i veckan
    10 mån sedan
  • Bra
    +Bra bild, ser ingen clouding än så länge
    +3D funkar bra och ser bra ut

    -SmartTV är ett skämt
    -Måste köpa LG:s dyra WLAN adapter
    -SVTplay funkar fortfarande inte acceptabelt
    1 år sedan ( Uppdaterat: 10 mån sedan )

Internationella omdömen

(6.00) 1 omdömenLG 47LM620T från våra medlemmar i Storbritannien. Översätt till svenska.