Stort tillbehörssortiment
Fri frakt över 2 000 kr
Butiken finns i Sverige och visar priserna i kronor. Kontakt med butiken kan ske på svenska
Betalningsalternativ:
Postförskott
Direktbetalning
Faktura
Avbetalning
Förskottsbetalning
PayPal
Är något felaktigt, Tipsa oss gärna här!
Utökad företagsinformation:
Inga skulder registrerade hos kronofogden.Företaget registrerat för 16 år sedan
(data från 2013-06-18)
-
355
Omdömen
7.98
-
6
Mer om butiken
6 fysiska butiker
-
4
Rekommenderad av
4 tillverkare -
1512
Produkter
1 512 priser indexerade
(3 400 totalt)
Är billigast på 219 av dessa
-
Prisändringar
-
Beställning
Leverans
Detta omdöme är under utredning -
Beställning
Leverans
Detta omdöme är under utredning -
Mycket produkter, lätt att använda sidan. Snabb leverans och riktigt bra kundtjänst!1 mån sedan
-
Beställning
Leverans
Bra vi inköp på nätet men fruktansvärt dålig leveransservice. Väntar fortfarande på paketet. -
Beställning
Leverans
Har alltid varit bra. -
Beställning
Leverans
Mycket bra service. -
Beställning
Leverans
Aldrig mer handla med macoteket. Åkt på faktua avgift fast jag valde att betala med internet bank ( internetbank var förkryssat). Mailade detta till info@macoteket.se direkt när ordern lades och felet uppdagades. Efter 3 dagar har ännu inget svar kommit, varorna har dock kommit med en faktura från klarna. Jag nämnde detta för min bror som inte varförvånad eftersom han har också hållt på med macotekets ike existerande kundtjäntst. Därav det låga betyget. -
Hej,
Beklagar att du upplever problem i samband med din beställning.
Det vi kan se i systemet är att du har valt faktura som betalsätt samt att ett personnummer har matats in vilket gör att ordern samt faktura skickas ut automatiskt.
Det är naturligtvis tråkigt ifall detta inte var din tanke och vi ska självklart göra vårt bästa för att du ska känna dig nöjd.
Kontakta vår kundtjänst på telefon 0771-10 16 00 Så kan vi hjälpa dig där.
Vänliga hälsningar
Fenglin Wang Weidsten
Kundcenterchef -
Beställning
Leverans
Fungerade utmärkt -
Beställning
Leverans
Helt klart bäst när det kommer till Macprylar på nätet -
Beställning
Allt var till högsta belåtenhet förutom att fraktavgiften kunde varit lite lägre. iPad-fodralet jag beställt var funktionellt, av god kvalitet, snyggt och därtill mycket prisvärt (nedsatt pris). Varan levererades mycket snabbt. -
Beställning
Leverans
Urusel kundservice (Dag/Dagge) som hade noll koll utan gav direkt felaktiga uppgifter med en bisarr tvärsäkerhet.
När RAMen kom (tidigare än utlovat) låg minnen löst i öppnade elektorstat påsar. Alla RAM som jag köpt tidigare har anlänt i förslutna förpackningar.
Jag kommer nog framledes tyvärr försöka undvika Macoteket och istället köpa från England eller USA. Macoteket var så mycket bättre innan. -
Hej, om inte vår kundtjänst redan löst problemet med minnena - kontakta vår kundtjänstchef på epost fong@macoteket.se så kommer han omgående att se till att allt blir rätt och du blir kompenserad för strulet.
Vi ber om ursäkt för problemet!
Mvh, Markus Danilsons, VD -
Köpte iphone skalll, ipad skall och ipad fodral av dem. Det gick snabbt. Andra gången beställde iphone skall, dagen efter gick priset ner med 50%. Ringde dem och fick mina grejer på den nya priset. Mycket nöjd. Deras hemsida är buggig och ibland riktigt irriterande, hoppas att dem ordnar detta. Informationen om varan är ibland bristfäldig men hur mycket info kan man begära för ett skal :-)4 mån sedan
-
Beställning
Leverans
Det gick inte att göra direktbetalning från min bank. Vet ej vad det berodde på. Försökte två gånger. -
Beställning
Leverans
Omdöme är sex av tio för leverans. Vet inte varför det står åtta av tio
här ovan. Leverans skedde 5 jan, ej 6 jan. -
Beställning
Leverans
Allt bra utom vissa produkt bilder. Skärpning !! -
Beställning
Enkel köpprocess. Nu inväntar vi leverans. -
Beställning
Leverans
Beställde ett fodral och displayplast runt lunch en måndag, redan kl 15 fick jag mail om att paketet var inlämnat på posten och dagen efter fick jag paketet! Så det ska var när man beställer på internet! Kommer defintivt beställa flera gånger! =) -
Fantastiska priser på äldre iPad-fodral m.m. och snabb leverans.
Mer kan man inte kräva.8 mån sedan -
Beställning
Leverans
Brett utbud och valet av väska var självklart, både utifrån modell och köpeställe. Högklassig service när man köpa både via webb och butik. -
Beställning
Leverans
Otroligt snabb leverans! -
Beställning
Leverans
Inte nöjd. -
Snabb leverans, inget krångel.9 mån sedan
-
Beställning
Bra köp, fick hem produkten en tisdag efter att lagt beställningen en söndag. -
Beställning
Leverans
Riktigt bra pris för min AKG 518 DJ!
Leveransen var enligt standard också! -
Beställning
Varan kom helt otroligt snabbt. Affären snabb, effektiv och helt utan strul! -
Beställning
Jag upskattar inte att bli ignoreret av en kundtjänst. Set med mina ögon har ni ingen kundtjänst, än så länge... -
Hej,
det var tråkigt att höra. På vilket sätt blev ni ignorerad?
Tack för kritiken. Detta möjliggör det för oss att hitta ev. brister hos oss.
Ni är varmt välkommen att ringa eller maila oss gällande problemet så ska vi adressera och
rätta till det.
Ha en trevlig dag,
Vänligen,
Macoteket Kundtjänst -
Kan bara hålla med föregående två inlägg. Beställde en MB Pro 13" mot befintligt lagersaldo på 5st. Betalade också via direktbetalning, sedan var cirkusen igång. Efter några dagar i tron att paketet snart skulle komma ringde jag till Macoteket, som då kom med beskedet att varan sålts slut utan att saldot uppdaterats på nätet. Maskinen skulle dock komma in igen så beställningen var aktiv utan bekräftad leveranstid.
Efter en del gafflande med kundtjänsten fick jag i alla fall löfte att min direktbetalning skulle betalas tillbaks och istället omvandlas till ett postförskott att betala när varan kom.
Efter några dagar dök pengarna åter upp på¨kontot och för säkerhets skull gick jag in på "mina sidor" för att kolla orderstatus. "RADERAD" var den status som mötte med stora bokstäver. Tydligen ett enkelt sätt att komma ifrån ett leveransproblem. Till på köpet kan nämnas att mina 4-5 mail under resans gång ännu inte fått något svar från Macoteket.
Det kommer att dröja innan jag sneglar åt Macoteket som leverantör igen!10 mån sedan -
Beställning
Mycket bra. Hoppas på snabb leverans. -
Beställning
Kass lager uppdatering! Inget av de kampanj varorna jag beställde fanns i lager. det tog flera veckor och massor av telefonsamtal för att överhuvudtaget få delar av min beställning. Kommer aldrig mer handla på macoteket!! -
Produkterna är det nog inget fel på. Men servicen på Macoteket kan ifrågasättas grovt. Vi tar allt från början.
Beställde en MacBook Pro 13, men avbokade den p.g.a ändrade planer. Skickade ett mail till Macoteket och avbokade den, men fick inget svar tänkte då att dom förmodligen läst mailet eftersom tjänsten finns. Jag kunde inte ha tagit mer fel, trots flera mail så fick jag inget svar. När jag sedan fick ett mail då var det en bekräftelse att min order hade packats och skickats till mig, trots avbokningen.
Ringde då upp Macoteket och pratade med en säljare, han beklagade det inträffade och lovade att allt skulle lösa sig nu. Jättebra tänkte jag och tänkte inte mer på det, men dagarna gick och varorna låg fortfarande kvar på posten och jag fick inte tillbaka mina pengar. Mailade återigen Macoteket och påpekade detta, men fick fortfarande inget svar mailledes. Återigen så ringde jag upp dom och fick då prata med samma kille som första gången. Han beklagade djupt att det inte hade lösts än, han skulle kontakta returavdelningen på en gång och lösa det. Han lovade att skicka en kompensation till mig för allt strul. Äntligen tänkte jag att nu skulle det funka, kollade med posten och varorna hade gått i retur till Macoteket. Samtidigt fick jag en bekräftelse att det hade gått iväg ett paket från Macoteket till mig, kompensation tänkte jag.
Paketet kom till posten och jag glad trots allt hämtade ut det, llite för stort för att vara en kompensation tyckte jag. Väl hemma så öppnade jag paketet och i där låg det en MacBook Pro 13!. Skaplig kompensation för allt strul tyckte jag, men jag mailade till Macoteket och kollade att det verkligen låg till så. Men det gjorde det inte, dom hade klantat till det igen och skickat tillbaka datorn till mig. Nu har jag pratat med en annan säljare som ska skicka en retursedel så att jag kan returnera "kompensationen". Hoppas att det funkar.
En sak är helt säker jag kommer inte att anlita Macoteket för att köpa min första MacBook, det finns andra seriösare Macbutiker.11 mån sedan -
Beställning
Leverans
Kundtjänsten fungerade inte bra och personalen lämnade fel prisuppgift, men i övrigt fungerade köpet bra. Leverensen och betalningen fungerade bra. -
2012-06-19 - Ett år sedan. Omdömen innan denna tid räknas inte med i butikens betyg.
-
Beställning
Leverans
Lätt och smidigt, snabb leverans, en bra köpupplevelse helt enkelt! -
Beställning
bra -
Va inne på M-Zone i Sundbyberg.
Okej butik, men tunt lager av tillbehör.
3 butiksanställda som står och snackar "skit" vid kassan, INGEN kommer och frågar om jag behöver hjälp efter ca 5 min i butik.
Detta är oacceptabelt beteende av en säljare!
Jag som kund skall ej behöva komma och "be" om hjälp!
-De förlorade beställning på 3st Ipad1 år sedan -
Hej!
Chefen för butiken i sundbyberg är informerad och detta är beteende är självklart inte okej gentemot er kunde, NI är viktigast.
MVH
Macoteket Kundcenter -
Beställning
Leverans
Produkt och leveranstid utmärkt. Beställning strulade lite. Valde internetbank som betalning. Beställning gick igenom, men då står det faktura på bekräftelsen.
Ok tänker jag, det spelar ingen roll. Produkten kommer nästa dag, men bara en följesedel följer med, ingen faktura med betalningsinformation.
Epostar Macoteket om detta, men har efter flera dagar ännu ej fått något svar om hur det är tänkt att jag ska kunna betala. -
Usch. Detta var inte kul att läsa. Butikschefen har blivit informerad.
-
Tycker att det är svårt att sätta stjärnor för att spegla mina erfarenheter, så jag skriver lite längre istället.
Såg att de skulle få in 3:e generationens iPad den 7:e April, så jag ringde dem och hörde om man hade möjlighet att komma med i den leveransen om man placerade en order. Visst skulle jag hinna in där, så jag placerade en order. 7:e kom och gick, datumet ändrades till 17:e, som också kom och gick och till slut ändrades till 24:e. I måndags (16:e) ringde jag och undrade vad som hände egentligen, då jag inte fått något besked om förändrade leveransdatum. Den ypperliga personen på kundservice, tror han hette Olof, bemötte mig på ett professionellt sätt och förklarade hur det låg till. Apple var sena givetvis. Han kollade efter och såg att de fått in min modell och de skickade den samma dag, jag fick den dagen efter.
Så betyget blir 7/10 för bra bemötande och leverans, men jag tyckte nog att de kunde vara lite tydligare med förändrade inkomsttider. Tycker personligen att text säger mer än stjärnor, så här har ni det.1 år sedan -
Tyvärr så har iPad leveranserna till Sverige varit väldigt dåliga. Jag beklagar att vi har misslyckats att informera er gällande leveransdatumen.
Tack vare klippan Olof så hoppas jag att det resulterade i en trevlig affär till slut, även om väntan var lång. -
Bra sortiment. Hittade produkt och lade i kassan.
Då smetar dom på en faktureringsavgift. Trodde man skulle slippa
se sådant i IT-handel. Varför inte lägga på kuvertavgift, plocknings-
avgift, handläggninsavgift oxå
Jag plockade bort artikel från kassan
Knota1 år sedan -
Hej Knota!
Tyvärr så är det så att Klarna AB tar ut en faktureringsavgift om man väljer faktura om betalningsalternativ och detta är ingenting vi kan styr. Det bästa vi kan göra i situationen är att låta bli att lägga på kuvertavgift, plockningsavgift och handläggningsavgift.
Men självklart tar vi till oss av detta!
MvH
Macoteket Kundcenter -
Riktigt bra service1 år sedan
-
Beställning
Snabbt och smärtfritt -
Det funkar helt enkelt!
MvH
Macotekets Kundcenter -
Beställning
Helt nöjd -
Kul att höra!
Mvh
Kundcenter Macoteket -
Beställning
Leverans
Macoteket är som vanligt jättebra :-) -
Och kunden likaså. ;)
MvH
Macotekets Kundcenter -
Beställning
Leverans
Frakten drar ner helhetsintrycket... -
Finns ju puckon som jobbar på macoteket tyvärr, har hört gott om dem men min erfarenhet har inte varit super.3 år sedan ( Uppdaterat: 1 år sedan )
-
Hej!
Det var tråkigt att höra!
Har du några tankar om synpunkter om hur vi kan bli bättre är du mer än välkommen att höra av dig till oss på info@macoteket.se.
MVH
Kundcenter Macoteket -
Beställning
Leverans
Otroligt seg leverans, fick maila för att de skulle ta en av varan från butik då de var slut i lager. -
Hej,
det var tråkigt att höra. Tyvärr så är det så att även de svenska importörerna får slut på sitt lager och det händer även (i värsta fall) att fabrikerna får produktionsstopp.
Detta är något som kommer fram efter en längre väntan på leverans och tyvärr så blir kunderna alltid lidande p.g.a det bristande informationen/kommunikationen mellan tillverkare och distributör.
Jag hoppas att ni inte återupplever detta igen.
Mvh
Macoteket Kundcenter -
Beställning
Verkar helt OK -
Tack.
Hur får vi upp ert omdöme till nio stjärnor? :)
MvH
Kundcenter Macoteket -
bra butik men höga priser på tillbehör1 år sedan
-
Hej,
vad kul att ni gillar butikerna.
Vår prissättning är något som våra flitiga inköpare ständigt jobbar på.
MvH
Kundcenter Macoteket -
Beställning
Leverans
Allt ok, utom att man inte kan följa ordern, med leveransbesked och kollinummer. Det tycker jag är mycket viktigt. -
Hej,
efter att paketet hämtats av posten och sorterats så genereras ett kolliID som mailas ut till kund.
I mailet står det också om hur man spårar och kollar upp status på försändelsen.
MvH
Macoteket Kundcenter -
Beställning
Efter 10 dgr ingen vara, skrev meddelande o frågade, efter 4 dgr inget svar på meddelande. Men tog betalt gjorde de med en gång. Sedan gick det inte att komma fram på telefon under en em. Sedan när jag skrev för tredje gången fick jag reda på att leveransen skulle ske den 18 januari och inte till jul. -
Beställning
Kunning och trevlig personal
Snabb leverans -
Hej,
tack för det!
MvH
Macotekets Kundcenter -
Beställning
Fortfarande inget levererat efter 16 dagar !!! -
Hej,
vi ber om ursäkt för detta och vi jobbar ständigt på att förbättra kommunikationen när det gäller sena leveranser.
Macoteket Kundcenter
